Emmanuel Goldstein

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Emmanuel Goldstein - postać literacka w powieści George'a Orwella Rok 1984. Występuje w powieści jedynie jako postać negatywna w filmikach propagandowych, prezentowanych w teleekranie. Nie można jednak wykluczyć, iż jest jedynie mistyfikacją rządu Oceanii.

Według oficjalnej propagandy Partii Goldstein był kiedyś jednym z jej najważniejszych dostojników współpracujących z Wielkim Bratem, ale stał się kontrrewolucjonistą i uciekł do jednego z sąsiednich mocarstw. Goldstein jest Wrogiem Ludu, przywódcą Braterstwa - tajemniczej organizacji opozycyjnej, zajmującej się dywersją w Oceanii, a także domniemanym autorem Księgi demaskującej mechanizmy funkcjonowania angsocu. Przeciwko niemu są wykonywane w Oceanii ceremonie Dwóch Minut Nienawiści, które są spotkaniami propagandowymi obowiązkowymi dla członków Partii Zewnętrznej. W ich trakcie odtwarzany jest na teleekranie paszkwilancki w swojej treści filmik. Z jego treści wynika, że Goldstein jest Żydem.

Mit o zagrożeniu dla porządku publicznego ze strony spisku Goldsteina i Braterstwa jest dla Partii uzasadnieniem terroru stosowanego przez Policję Myśli.

Prototypem postaci Emmanuela Goldsteina był Lew Trocki (tak twierdził Christopher Hitchens[1]) lub hiszpański komunista, przywódca partii POUM, Andreu Nin[2].

Przypisy

  1. The Prophet Armed: Trotsky: 1879-1921
  2. Paul Johnson: Historia świata od roku 1917 do lat 90-tych, s. 448