George Orwell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
George Orwell
Ilustracja
George Orwell przed mikrofonem BBC
Imię i nazwisko Eric Arthur Blair
Data i miejsce urodzenia 25 czerwca 1903
Motihari, Indie Brytyjskie
Data i miejsce śmierci 21 stycznia 1950
Londyn
Narodowość angielska
Język angielski
Alma Mater Eton College
Dziedzina sztuki antyutopia, satyra
Ważne dzieła
podpis

George Orwell, właściwie Eric Arthur Blair (ur. 25 czerwca 1903, zm. 21 stycznia 1950) – brytyjski pisarz i publicysta, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej. Urodzony w Motihari w Bengalu, do Anglii przyjechał w 1907 roku. Jego dzieła odznaczają się inteligencją, dowcipem i wrażliwością na nierówności społeczne[1]. Zagorzały krytyk systemów totalitarnych, zwolennik socjalizmu demokratycznego[2].

Często uznawany za najlepszego kronikarza angielskiej kultury XX wieku[3], Orwell pisał powieści i felietony; zajmował się także krytyką literacką. Za jego najbardziej znane dzieła uznawane są: futurystyczna, antyutopijna powieść Rok 1984 i satyryczna opowieść będąca alegorią systemu totalitarnego Folwark zwierzęcy. Obie te książki sprawiły, że Orwell należy do grona najchętniej czytanych pisarzy XX wieku[4].

Wywarł istotny wpływ na współczesną kulturę. Przymiotnik „orwellowski”[5] określa sytuacje, w których system zagraża wolności jednostki bądź całych społeczeństw, szczególnie w zakresie prywatności. Zwroty takie jak „Wielki Brat patrzy”, czy „Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze” są używane w potocznym języku. Powieść Rok 1984 była także inspiracją dla stworzenia popularnego reality-show Big Brother, emitowanego w kilkunastu krajach[6][7].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z przeciętnej rodziny klasy średniej. Był synem Richarda Walmesley Blaira, urzędnika administracji brytyjskiej i Idy Mabel Blair (z d. Limouzin). Miał dwie siostry. Od 1911 r. uczęszczał do St. Cyprian’s, prywatnej szkoły z internatem w Eastbourne. Stypendium (przyznane w 1917 r.) zapewniło mu miejsce w ekskluzywnej Eton College (którą opuścił w 1921). W listopadzie 1922 r. wstąpił do Królewskiej Policji Imperialnej w Birmie. 1 stycznia 1928 r. porzucił służbę i nie powrócił z urlopu w Anglii. W latach 1928–1929 przebywał w Paryżu, gdzie opublikował swoje pierwsze artykuły.

W styczniu 1933 r. opublikował pierwszą książkę pod pseudonimem literackim George Orwell, była to powieść Na dnie w Paryżu i w Londynie[8]. Przybrał pseudonim, ponieważ chciał oszczędzić rodzinie problemów z powodu ujawnienia w książce prywatnych szczegółów ze swojego życia[8]. Powodem takiej decyzji był także fakt, że uważał swoją książkę za niewiele wartą. Poza tym nie lubił swojego prawdziwego nazwiska[8].

W czerwcu 1936 r. ożenił się z Irlandką Eileen O’Shaughnessy.

Brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii w latach 1936–1937, gdzie walczył na froncie po stronie republikańskiej w milicji robotniczej antystalinowskiej Robotniczej Partii Zjednoczenia Marksistowskiego (POUM), a następnie w przybyłych z Anglii oddziałach ochotników wystawionych przez brytyjską Independent Labour Party. Brał udział w walkach na froncie aragońskim. Po zdelegalizowaniu POUM oraz wybuchu w maju 1937 r. „wojny domowej w ramach wojny domowej” między anarchistami a stalinowcami, ukrywał się z żoną przed represjami. Był ścigany przez Gwardię Cywilną podczas nakazanej przez Moskwę (i kierowanej przez rezydenta NKWD Aleksandra Orłowa) akcji likwidacji POUM (w czerwcu 1937) i mordowania jej członków, łącznie z żołnierzami walczącymi na froncie. 20 maja 1937 r. został postrzelony przez snajpera w gardło[9]. 20 czerwca przekroczył granicę francuską i wrócił do Anglii. Swoje wspomnienia z tego okresu zawarł w autobiograficznej książce W hołdzie Katalonii, wydanej w Anglii jeszcze w czasie trwania hiszpańskiej wojny domowej (1938), która demaskowała zbrodniczą rolę radzieckich służb specjalnych NKWD i GRU w Hiszpanii i faktyczne działania stalinowców zwalczających rewolucję.

Doświadczenia tego okresu i wynikające stąd refleksje były również źródłem dwóch jego dzieł, dzięki którym jest najszerzej znany. Są to powieści: Folwark zwierzęcy, czyli bajka polityczna (w tradycji Ezopa) – opisująca w formie przypowieści mechanizm przewrotu społecznego i jego konsekwencje, a także Rok 1984 (uznawana za jedną z pierwszych powieści fantastycznonaukowych prezentujących alternatywną przyszłość, wizję państwa totalitarnego sprawującego totalną kontrolę nad ludźmi, przeszłością i językiem, prowadzącego wojnę z innymi państwami totalitarnymi, określanej jako antyutopia).

Wiódł życie włóczęgi, był: pomywaczem, nauczycielem, zbieraczem chmielu, żebrakiem, milicjantem, policjantem, hodowcą drobiu i uprawiał warzywa, współpracował z wieloma czasopismami, pracował w BBC i był korespondentem wojennym we Francji w 1945. W 1944 r. razem z żoną adoptował urodzonego 14 maja Richarda Horatio, a po jej śmierci 29 marca 1945 wrócił do Anglii.

W czasie powstania warszawskiego ostro krytykował na łamach prasy postawę brytyjskiej lewicowej inteligencji wobec Polski, jej sytuacji międzynarodowej i uległość wobec Stalina[10], krytycznie odnosił się także do komentarzy lewicy na temat „procesu szesnastu”[11].

W PRL utwory Orwella były objęte zakazem publikacji (w pozostałych krajach komunistycznych samo nazwisko Orwell było tabu). Do upadku komunizmu powieść Rok 1984 była obecna w przekładzie polskim jedynie na emigracji (ukazała się bezpośrednio po wydaniu angielskim), w latach osiemdziesiątych XX wieku w wydawnictwach niezależnych (poza cenzurą) i w 1988 w obiegu oficjalnym (PIW).

George Orwell zmarł w Londynie w wieku czterdziestu siedmiu lat na gruźlicę (zachorował na nią w 1938) na kilka dni przed zamierzoną podróżą do sanatorium w Szwajcarii. Czas ostatnich trzech lat życia dzielił między łóżkiem szpitalnym, tworzeniem Roku 1984, wreszcie wyprawami ukochanym motocyklem Royal Enfield 350.

Z powieści Orwella pochodzą takie powiedzenia, jak „Wielki Brat patrzy” („Big Brother is watching you”) (Rok 1984) czy „Wszystkie zwierzęta są równe, ale niektóre są równiejsze od innych” („All animals are equal, but some animals are more equal than others”) (Folwark zwierzęcy) oraz takie pojęcia, jak „nowomowa” („new-speak”), „policja myśli” („thought police”), „dwójmyślenie” („doublethink”) i „myślozbrodnia” („thoughtcrime”). Pisarz jest uznawany za proroka elektronicznej inwigilacji totalnej.

Równo w 70 lat po spisaniu przez pisarza pamiętników Komitet Nagrody Orwellowskiej utworzył blog[12], na którym można śledzić przebieg życia pisarza[13].

Działalność społeczna i polityczna[edytuj | edytuj kod]

 • 1938 w czerwcu zapisuje się do Independent Labour Party
 • 1939 pod koniec roku występuje z Independent Labour Party
 • 1945 w sierpniu zostaje wiceprzewodniczącym The Freedom Defence Committee (rozwiązanej w 1949) – organizacji badającej przypadki naruszania swobód demokratycznych i praw obywatelskich

Poglądy polityczne[edytuj | edytuj kod]

Bliski socjalistycznej lewicy (swoje poglądy określał mianem „demokratycznego socjalizmu”[2]), a w czasie wojny hiszpańskiej anarchizmowi; krytyk i demaskator mechanizmów zniewolenia człowieka w totalitarnych systemach komunistycznym i narodowosocjalistycznym, a także w kapitalizmie i systemie politycznym panującym w Wielkiej Brytanii. W eseju „The Lion and the Unicorn: Socialism and the English Genius” (1940 r.) twierdził, że klasowy system w Wielkiej Brytanii jest przeszkodą w walce z III Rzeszą i jedynym rozwiązaniem tego problemu jest rewolucja socjalistyczna. W późniejszym okresie (po II wojnie światowej) Eric Arthur Blair był pesymistycznie nastawiony wobec wszystkich systemów politycznych, które jego zdaniem systematycznie zmierzały do narzucenia „powszechnego niewolnictwa”[14], jak i rewolucji, które według niego nie były już w stanie odwrócić tego trendu.

W 1944 roku w czasie powstania warszawskiego wystąpił w obronie Polaków i skrytykował zachowawcze nastawienie angielskiej inteligencji wobec polityki Józefa Stalina. Zarzucił jej tchórzostwo i obłudę oraz cichą aprobatę sowieckiej polityki wobec Polski.

Chciałem zaprotestować przeciwko tchórzliwemu nastawieniu do powstania w Warszawie brytyjskiej prasy[...]. Generalnie zostało stworzone wrażenie, że Polacy zasługują na klęskę, nawet jeżeli robią dokładnie to, do czego nawołują ich alianckie rozgłośnie w ostatnich latach [...]. To jest moje przesłanie skierowane do lewicowych dziennikarzy i generalnie do całej inteligencji. Pamiętajcie, że każdy z was zapłaci za swoją nieszczerość i tchórzostwo. Nawet nie myślcie, że przez lata będziecie służalczo lizać buty sowieckiego reżimu, albo jakiegokolwiek w ogóle, i nagle znowu powrócicie do duchowej przyzwoitości. Raz się skurwisz – kurwą zostaniesz.

George Orwell[15]

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Powieści[edytuj | edytuj kod]

Rok wydania Rok wydania
polskiego przekładu
Tytuł polski Tytuł oryginalny
1933 1992 Na dnie w Paryżu i w Londynie Down and out in Paris and London
1934 1997 Birmańskie dni Burmese Days: A Novel
1935 1992 Córka proboszcza A Clergyman’s Daughter
1936 1985 Wiwat Aspidistra Keep the Aspidistra Flying
1937 2005 Droga na molo w Wigan The Road to Wigan Pier
1938 1985 W hołdzie Katalonii Homage to Catalonia
1939 1997 Brak tchu Coming Up for Air
1945 1947 Folwark zwierzęcy [16] Animal Farm : A Fairy Story[17]
1949 1953 Rok 1984 Nineteen Eighty-Four

Felietony i eseje[edytuj | edytuj kod]

 • „The Spike” (1931)
 • „A Hanging” (1931)
 • „Shooting an Elephant” (1936)
 • „Bookshop Memories” (1936)
 • „Charles Dickens” (1939)
 • „Boys’ Weeklies” (1940)[18]
 • „Inside the Whale” (1940)
 • „The Lion and the Unicorn: Socialism and the English Genius” (1941)
 • „Wells, Hitler and the World State” (1941)
 • „The Art of Donald McGill” (1941)
 • „Rudyard Kipling” (1942)
 • „Looking Back on the Spanish War” (1943)
 • „W.B. Yeats” (1943)
 • „Benefit of Clergy: Some notes on Salvador Dali” (1944)
 • „Arthur Koestler” (1944)
 • „Raffles and Miss Blandish” (1944)
 • „Notes on Nationalism” (1945)
 • „How the Poor Die” (1946)
 • „Politics vs. Literature: An Examination of Gulliver’s Travels” (1946)
 • „Politics and the English Language” (1946)
 • „Second Thoughts on James Burnham” (1946)
 • „Decline of the English Murder” (1946)
 • „Some Thoughts on the Common Toad” (1946)
 • „A Good Word for the Vicar of Bray” (1946)
 • „In Defence of P. G. Wodehouse” (1946)
 • „Why I Write” (1946)
 • „The Prevention of Literature” (1946)
 • „The Moon Under Water” (1946)
 • „Such, Such Were the Joys” (1946)
 • „A Nice Cup of Tea” (1946)
 • „Lear, Tolstoy and the Fool” (1947)
 • „Reflections on Gandhi” (1949)

Poezje[edytuj | edytuj kod]

 • Untitled poem, 1914 (poezja publikowana w prasie lokalnej)
 • Kitchener, 1916
 • The Pagan, 1918
 • Our Hearts Are Married, But We Are Too Young, 1918
 • Ironic Poem about Prostitution
 • The Lesser Evil
 • Poem from Burma, ~1922
 • A Little Poem, 1936

W języku polskim wydano zbiory: Eseje (1981), I ślepy by dostrzegł (1981), Historię piszą zwycięzcy (1991), Jak mi się podoba (2009), Hitler, Stalin, Dali i Czerwony Kapturek (2013) oraz Dzienniki wojenne (2006) zawierające m.in. fragmenty dziennika z czasów wojny, teksty audycji BBC, które Orwell przygotowywał jako pracownik Ministerstwa Propagandy, instrukcje dla dowodzonego przezeń oddziału Home Guard oraz korespondencje wojenne z wyzwolonej Europy.

Miejsca publikacji[edytuj | edytuj kod]

 • Monde
 • Tribune
 • Partisan Review
 • Observer
 • Horizon
 • New Statesman and the Nation
 • Nation
 • Poetry London
 • New Road
 • Manchester Evening Nevs
 • New Leader

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. „Why I Write” in The Collected Essays, Journalism and Letters of George Orwell Volume 1 – An Age Like This 1945–1950 str. 23 (Penguin).
 2. a b W 1948 r., w eseju „Why I Write” – „Dlaczego piszę” – stwierdził: „Każda linijka poważnego tekstu, jaki napisałem od 1936 r. była bezpośrednio lub pośrednio krytyką totalitaryzmu i opowiedzeniem się za demokratycznym socjalizmem” za: Why I Write Orwell, George (1968) [1958. Bott, George. ed. Selected Writings. London: Heinemann. p. 103. ​ISBN 0-435-13675-5​.]
 3. Pubs in Britain: Still the Moon Under Water, data dostępu: 2011-07-26.
 4. Rodden, John, ed (2007). The Cambridge companion to George Orwell. Cambridge University Press. p. 10. ​ISBN 0-521-67507-3​.
 5. orwellowski – Słownik języka polskiego PWN, sjp.pwn.pl [dostęp 2021-05-07] (pol.).
 6. A Guide to George Orwell, data dostępu: 2011-07-26.
 7. Orwellowski – słownik języka polskiego, data dostępu: 2011-07-26.
 8. a b c Quinn 2009 ↓, s. 11.
 9. G. Orwell, I ślepy by dostrzegł, wybór esejów i felietonów, Kraków 1990, s. 7.
 10. Reviews of Orwell in Tribune – 16 Frank Kermode, New York Review of Books, 14 June 2007.
 11. George Orwell, I ślepy by dostrzegł, Bartłomiej Zborski (tłum.), Kraków: KAW, 1990, ISBN 83-03-03075-2, OCLC 69557249.
 12. Blog „Orwell Diaries” (ang.).
 13. Za artykułem w National Public Radio online – www.npr.org.
 14. Esej w „Tribune”: „You and the Atomic Bomb” (1945).
 15. George Orwell: Orwell in Tribune: ‘As I Please’ and Other Writings 1943–7. 1 września 1944.
 16. W pierwszym polskim przekładzie (tłum. Teresa Jeleńska, 1947) tytuł ten miał postać Zwierzęcy folwark, a w najnowszym (tłum. Szymon Żuchowski, 2021) uwzględniono oryginalny podtytuł : Folwark zwierzęcy : powiastka (ang. Animal Farm : a Fairy Story).
 17. Animal Farm, The British Library [dostęp 2021-05-07].
 18. Horizon, May 1940.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • Wielka Ilustrowana Encyklopedia Powszechna Wydawnictwa Gutenberg Print, W-wa 1999, t. 39/17. ​ISBN 83-87697-00-1​ ​ISBN 83-87697-66-4​.
 • George Orwell: I ślepy by dostrzegł – wybór esejów i felietonów. Kraków: Krajowa Agencja Wydawnicza, 1990. ISBN 83-03-03075-2.
 • Encyklopedia popularna PWN. [T.] 7, Ork – Psy. Warszawa: Świat Książki, 1998. ISBN 83-7129-542-1.
 • George Orwell W hołdzie Katalonii Gdynia 1990.
 • Edward Quinn: Critical companion to George Orwell: a literary reference to his life and work. New York: 2009. ISBN 978-1-4381-0873-5.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]