Justyna Łacny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Justyna Łacny
doktor habilitowany nauk prawnych
Specjalność: prawo europejskie
Alma Mater

Uniwersytet Wrocławski

Doktorat

9 stycznia 2009 – prawo
Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk

Habilitacja

6 października 2017 – prawo
Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk

profesor uczelni
Uczelnia

Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej

Justyna Łacny – polska prawnik, doktor habilitowana nauk prawnych, specjalizująca się w prawie europejskim. Profesor Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej oraz ekspert ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 2000 ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Wrocławskiego, a ponadto w 2002 studia podyplomowe w Centrum Europejskim Uniwersytetu Warszawskiego z dziedziny integracji europejskiej[1]. Doktoryzowała się w 2009 w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, pisząc pracę zatytułowaną Instrumenty ochrony interesów finansowych Unii Europejskiej w dziedzinie polityki regionalnej przygotowaną pod kierunkiem Władysława Andrzeja Czaplińskiego[2], a w 2017 uzyskała habilitację w oparciu o monografię pt. Korekty finansowe nakładane przez Komisję Europejską na państwa członkowskie za niezgodne z prawem wydatkowanie funduszy Unii Europejskiej[1][3].

W latach 2004-2017 pracowała w Instytucie Nauk Prawnych PAN, początkowo na stanowisku asystenta, a od 2009 jako adiunkt. Kierowała tam pracami Zakładu Prawa Europejskiego. W 2009 objęła stanowisko eksperta ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu. Została zatrudniona jako profesor uczelni na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, pełniła na nim też funkcję prodziekana ds. nauki[4]. Działalność naukowa Justyny Łacny dotyczy przede wszystkim prawa Unii Europejskiej, w tym prawa instytucjonalnego oraz administracyjnego UE, swobód rynku wewnętrznego, mechanizmów egzekwowania prawa UE, zagadnień związanych z naruszaniem zasady praworządności przez państwa UE, a także funduszy UE i ochrony jej interesów finansowych. Jest również adwokatem w Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Autoreferat. [dostęp 2021-12-31].
  2. Dr hab. Justyna Łacny, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [dostęp 2021-12-31].[martwy link]
  3. a b dr hab. Justyna Łacny, prof. uczelni. [dostęp 2021-12-31].
  4. Wydział Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej, Władze Wydziału. [dostęp 2021-12-31].