Przejdź do zawartości

Kąsaczowate

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kąsaczowate
Characidae[1]
Latreille, 1825
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

promieniopłetwe

Rząd

kąsaczokształtne

Rodzina

kąsaczowate

Synonimy
  • Characinidae

Kąsaczowate[2] (Characidae), kąsacze[3], dawniej characynowate (Characinidae)[4] – najliczniejsza w gatunki rodzina ryb kąsaczokształtnych (Characiformes). Nie mają większego znaczenia gospodarczego. Wiele z nich – w tym bystrzyki, zwinniki, błyszczyki, neony i barwieńce – spotykanych jest w akwarystyce.

Zasięg występowania[edytuj | edytuj kod]

Miejscem ich naturalnego występowania jest Ameryka – od Teksasu i Meksyku przez Amerykę Środkową po Amerykę Południową. Dawniej zaliczano do nich gatunki afrykańskie obecnie wydzielane do rodziny alestesowatych (Alestiidae). Kąsaczowate występują w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Jak wszystkie kąsaczokształtne, zasiedlają wyłącznie wody słodkie.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wyróżniają się obecnością płetwy tłuszczowej i uzębionymi szczękami. Do kąsaczowatych należą w większości ryby małe. Przystosowały się do życia w różnych środowiskach. Występują formy roślinożerne, drapieżne i wszystkożerne. Z reguły zamieszkują środkową i górną warstwę wody. Często łączą się w stada. Są to zwykle ryby żwawe i zwinne. W ubarwieniu wielu gatunków występują jaskrawe znaki służące utrzymaniu kontaktu. Kąsaczowate są rybami jajorodnymi rozsiewającymi ikrę na roślinnym podłożu. Jedynie w podrodzinie Stevardiinae następuje specyficzna forma zapłodnienia przypominająca zapłodnienie wewnętrzne.

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Rodzaje zaliczane do tej rodziny[5]:

AcanthocharaxAcestrocephalusAcinocheirodonAcrobryconAmazonspintherAphyocharacidiumAphyocharaxAphyocheirodonAphyoditeArgopleuraAstyanacinusAstyanaxAtopomesusAttonitusAulixidensAxelrodiaBarioBoehlkeaBrachychalcinusBramocharaxBrittanichthysBryconacidnusBryconadenosBryconamericusBryconamericusBryconellaBryconexodonCaiapobryconCarlanaCeratobranchiaCharaxCheirodonCheirodontopsChrysobryconCompsuraCoptobryconCorynopomaCreagrutusCtenobryconCyanocharaxCyanogasterCynopotamusDectobryconDeuterodonDiapomaEctrepopterusExodonGaleocharaxGenycharaxGephyrocharaxGlandulocaudaGrundulusGymnocharacinusGymnocorymbusGymnotichthysHasemaniaHemibryconHemigrammusHeterocheirodonHollandichthysHyphessobryconHypobryconHysteronotusInpaichthysIotabryconJupiabaKnodusKolpotocheirodonLandoniaLepidocharaxLeptagoniatesLeptobryconLophiobryconMacropsobryconMarkianaMegalamphodusMicrogenysMicroschemobryconMimagoniatesMixobryconMoenkhausiaMonotocheirodonMyxiopsNanocheirodonNantisNematobryconNematocharaxOdontostilbeOdontostoechusOligobryconOligosarcusOrthospinusOthonocheirodusOxybryconParacheirodonParagoniatesParapristellaParastremmaParecbasisPetitellaPhallobryconPhenacobryconPhenacogasterPhenagoniatesPiabarchusPiabinaPlanaltinaPoptellaPriocharaxPrionobramaPristellaProbolodusProdontocharaxPsellogrammusPseudochalceusPseudocheirodonPseudocorynopomaPterobryconPtychocharaxRachoviscusRhinobryconRhinopetitiaRhoadsiaRoeboexodonRoeboidesSaccodermaSchultzitesScissorScopaeocharaxSerrabryconSerrapinnusSpintherobolusStethaprionStichonodonStygichthysTetragonopterusThayeriaThrissobryconTrochilocharaxTucanoichthysTyttobryconTyttocharaxXenagoniatesXenurobrycon

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Characidae, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Nazewnictwo ryb egzotycznych. „Akwarium”. 9-10 (1-2/70), 1970. (pol.). 
  3. kąsacz – Wielki słownik W. Doroszewskiego PWN. [dostęp 2019-01-25]. (pol.).
  4. G. Nikolski: Ichtiologia szczegółowa. Tłum. Franciszek Staff. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, 1970, s. 240.
  5. Ron Fricke, William Neil Eschmeyer, Richard Van der Laan (red.), SEARCH, [w:] Eschmeyer's Catalog of Fishes, California Academy of Sciences, 7 czerwca 2012 [dostęp 2012-07-25] (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Mały słownik zoologiczny: ryby. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1976.
  • Froese, R. & D. Pauly: Family Characidae - Characins. FishBase. World Wide Web electronic publication. www.fishbase.org, 2009. [dostęp 2009-07-18]. (ang.).
  • Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt, Atlas ryb akwariowych, Henryk Garbarczyk (tłum.), Eligiusz Nowakowski (tłum.), Warszawa: Delta W-Z, 2000, ISBN 83-7175-260-1.
  • Włodzimierz Załachowski: Ryby. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1997. ISBN 83-01-12286-2.