Kałek (jezioro)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kałek
Położenie
Państwo  Polska
Morfometria
Powierzchnia 0,237 km²
Wymiary
• max długość
• max szerokość

0,78 km
0,41 km
Głębokość
• średnia
• maksymalna

12,4 m
23,8 m
Objętość 0,002939 km³
Hydrologia
Rodzaj jeziora rynnowe
Położenie na mapie gminy Bytnica
Mapa konturowa gminy Bytnica, po prawej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kałek”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kałek”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, w centrum znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kałek”
Położenie na mapie powiatu krośnieńskiego
Mapa konturowa powiatu krośnieńskiego, blisko prawej krawędzi u góry znajduje się owalna plamka nieco zaostrzona i wystająca na lewo w swoim dolnym rogu z opisem „Kałek”
Ziemia52°09′57,5″N 15°16′50,1″E/52,165972 15,280583

Kałek (Jezioro Gryżyńskie, Jezioro Wapienne) – położone w województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Bytnica, jedno z największych jezior Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego o powierzchni 23,7 ha i maksymalnej głębokości 23,8 m. Długość 780 m, szer. ok. 410 m.

Wokół jeziora występują pokłady tzw. kredy pojeziernej, od którego wywodzi się nazwa jeziora. Osady te powstały w wyniku biologicznego odwapniania wód przez plankton i roślinność zanurzoną.

Jedno z najatrakcyjniejszych dla rekreacji jezior Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego. Zalety jeziora to czysta (I-II klasa), dużej przejrzystości woda oraz korzystne położenie w otoczeniu lasów na południe od miejscowości Gryżyna. Nadaje się zarówno do kąpieli jak i połowu ryb. Pewnym zagrożeniem dla środowiska jeziora był dawniej położony nad nim ośrodek wypoczynkowy, który w 2002 r. był jedną z przyczyn zaliczania wód jeziora do II klasy czystości - ze względu na wysoki poziom fosforu i fosforanów.

Wokół jeziora wiedzie ścieżka edukacyjna (7,5 km). Doskonałe warunki dla grzybiarzy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]