Kaman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kaman Corporation
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Connecticut
Siedziba Bloomfield
Data założenia 12 grudnia 1945
Giełda NYSE
Symbol akcji KAMN
brak współrzędnych

Kaman Corporationamerykańskie przedsiębiorstwo przemysłowe zajmujące się produkcją śmigłowców, podzespołów lotniczych oraz dystrybucją różnego rodzaju komponentów mechanicznych dla przemysłu. Siedziba przedsiębiorstwa mieści się w Bloomfield, w stanie Connecticut. Spółka notowana jest na giełdzie New York Stock Exchange.

Przedsiębiorstwo Kaman Aircraft Corporation zostało założone 12 grudnia 1945 roku przez Charlesa Kamana. 15 stycznia 1947 roku nastąpił oblot pierwszego śmigłowca – modelu K-125. W 1956 roku Kaman rozpoczął produkcję podzespołów dla innych wytwórni lotniczych, m.in. Grumman i McDonnell. W 1971 roku przedsiębiorstwo rozszerzyło działalność o dystrybucję elementów mechanicznych, w szczególności łożysk[1].

W latach 70. XX wieku Kaman wyprodukował stożki dziobowe dla pomocniczych rakiet nośnych SRB wykorzystywanych przez NASA w ramach programu Space Transportation System[1].

Cechą charakterystyczną wielu śmigłowców produkowanych przez przedsiębiorstwo Kaman jest zastosowanie w nich układu Flettnera.

Produkty[edytuj | edytuj kod]

Kaman SH-2G Super Seasprite

Śmigłowce:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b History of Innovation (ang.). Kaman. [dostęp 2014-03-13].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]