Kameido Tenjin-sha

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kameido Tenjin-sha
亀戸天神社
Ilustracja
Główny pawilon chramu
Państwo

 Japonia

Miejscowość

Tokio

Typ budynku

chram

Ukończenie budowy

1627

Położenie na mapie Tokio
Mapa konturowa Tokio, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kameido Tenjin-sha”
Położenie na mapie Japonii
Mapa konturowa Japonii, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kameido Tenjin-sha”
Położenie na mapie prefektury Tokio
Mapa konturowa prefektury Tokio, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kameido Tenjin-sha”
Ziemia35°42′10,80″N 139°49′14,38″E/35,703000 139,820661
Strona internetowa

Kameido Tenjin-sha (jap. 亀戸天神社)chram[a] shintō w Tokio, w dzielnicy Kōtō, w Japonii. Znany z Festiwalu Glicynii[1].

Historia i opis[edytuj | edytuj kod]

Nazwa chramu pochodzi od żółwia (kame) i do dzisiaj w stawie koło chramu żyje wiele tych gadów. Chram powstał w 1646 w rezultacie działalności misyjnej kapłana Shinsuke Sugawary, którego przodkiem był słynny poeta Michizane Sugawara (845–903), który był ofiarą intryg politycznych i zesłany na wygnanie. Po śmierci jednak został „ułaskawiony”, a jego duch deifikowany jako bóg nauki, literatury i kaligrafii pod imieniem Tenman (wym. Temman) lub Tenjin.

Shinsuke Sugawara popularyzował kult kami swojego przodka, zakładając chramy ku jego czci o nazwie tenman-gū także w ówczesnej wiosce Kameido. W 1661 w chramie Kameido ustawiono kultowy posąg Tenjina wyrzeźbiony ze świętej śliwy. Ponieważ w tym czasie spłonęło Edo (obecne Tokio), siogun przeniósł się do pobliskiej Kameido i uczynił tamtejszy chram Tenjina swoim oficjalnym sanktuarium. Chram uzyskał wówczas swój charakterystyczny wygląd, wzorowany na chramie Dazaifu Tenman-gū w Fukuoce.

II wojna światowa spowodowała całkowite zniszczenie chramu. Powojenna odbudowa trwała od 1949 do 1979. Główny budynek chramu z 1979 ma wspaniały dach w stylu "hełmu samuraja" ze złotymi okapami. Został odbudowany na wzór oryginału z XVII wieku. Chram otacza ogród japoński ze śliwami i glicyniami. Znajduje się tu posąg z brązu Michizane Sugawary, przedstawiający go w wieku 5 lat, kiedy podobno napisał swój pierwszy wiersz. Są tu także stare, kamienne latarnie oraz dwa mosty łukowe i posąg z brązu tzw. "krowy do głaskania na szczęście" (nade-ushi), charakterystyczny dla chramów Tenjina. Nad chramem góruje wieża telewizyjna Tokyo Skytree. Jak wszystkie chramy Tenjin, także ten odwiedzają uczniowie i studenci, modlący się o dobre oceny i o zdanie egzaminów[1].

W chramie odbywa się Festiwal Usokae w dniach 24 i 25 stycznia. Coroczne święto kwitnącej moreli japońskiej (Ume Matsuri) ma miejsce od połowy lutego do początku marca. Od połowy kwietnia do początku maja odbywa się coroczny słynny Festiwal Glicynii (Fuji Matsuri)[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. W piśmiennictwie polskim dot. Japonii przyjęto słowo „chram” jako tłumaczenie jinja, a słowo „świątynia” – buddyjskiej tera (o-tera). Podobnie jest w innych językach, w tym w języku angielskim: jinja → „shrine”, tera → „temple”.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]