Kampfgruppe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Kampfgruppe (pol. Grupa bojowa lub Grupa operacyjna, skrót KG) to w historii wojskowości, niemiecki termin odnoszący się do każdej armii, ale najczęściej stosowany przez Wehrmacht i jego sojuszników w czasie II wojny światowej, w mniejszym stopniu termin stosowany był podczas I wojny światowej.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Kampfgruppe potencjalnie stworzona jako grupa bojowa do tymczasowych lub określonych działań. Najczęściej sformowana była z kilku czołgów, piechoty i artylerii z niszczycielami czołgów. Wielkość Kampfgruppe była zróżnicowana, od korpusu do kompanii, lecz najczęściej była wielkości batalionu. Na ogół Kampfgruppe nazywana była od nazwiska dowódcy lub od nazwy głównego oddziału.

Działania[edytuj | edytuj kod]

I wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

W trakcie I wojny światowej Cesarstwo Niemieckie w wyniku doświadczeń wyniesionych z walk pozycyjnych na froncie zachodnim stworzyło oddziały szturmowe (niem. Stoßtruppen lub Sturmtruppen). Pierwsza eksperymentalna jednostka powstała w marcu 1915. Żołnierzy tej formacji szkolono w zdobywaniu terenu taktyką polegającą na przenikaniu a nie atakach falowych. Na szczeblu armii formowano batalion nazywany w wojsku niemieckim Sturm-Bataillon. Powstawały też kompanie w ramach dywizji, plutony w pułkach. Takie uznawane za elitarne pododdziały zaczęto tworzyć w innych armiach.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Podczas wojny zimowej fińskie oddziały narciarzy pod względem działań można uznać za Kampfgruppe, lecz były słabo wyposażone.

Sojusznicy III Rzeszy też tworzyli Kampfgruppen. Formowali oddziały wspólnie z Niemcami lub na własną rękę. W taki sposób powstała między innymi Kampfgruppe Szücs z 3 armii węgierskiej.

Inne wykorzystania[edytuj | edytuj kod]

W niemieckiej marynarce wojennej również wykorzystywana była Kampfgruppe, lecz z kilkoma zmianami:

  • Kampfgruppe wykorzystywane było do działań z wyprzedzeniem, zamiast zorganizowanych działań,
  • zamiast tworzyć grupy z jednostek Kriegsmarine, tworzono je z poszczególnych okrętów wojennych różnych klas.

Przykładem działań Kampfgruppe na morzu jest operacja Weserübung. Grupa podczas operacji składała się z ciężkich krążowników Blücher i Lützow, z lekkiego krążownika Emden, 3 torpedowców i 8 trałowców.

W Luftwaffe jednostki bombowe Kampfgeschwader składały się z kilku Kampfgruppen.

Współcześnie[edytuj | edytuj kod]

Obecnie formacja używana jest w siłach pancernych armii amerykańskiej i w formacjach bojowych NATO.

Przykłady[edytuj | edytuj kod]