Miasteczko akademickie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Kampus)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „kampus”. Zobacz też: kampus we wspinaczce, Akademickie Radio Kampus oraz Campus Bio-Medico.
Kampus Universidade do Minho (Guimarães, Portugalia)
Kampus rzymskiej La Sapienzy (1938)

Miasteczko akademickie, miasteczko uniwersyteckie, kampus – część miasta, w której znajdują się budynki uniwersytetu lub innej szkoły wyższej oraz/albo domy studenckie (jeśli tylko te ostanie, zwykle używana jest nazwa „miasteczko studenckie[a], a nie stosuje się określenia „kampus”).

W krajach anglosaskich terminem „kampus” (z łac. campus, pole) określa się teren należący do szkoły wyższej wraz ze znajdującymi się na nim budynkami. Niekiedy tereny szpitali lub posiadłości niektórych firm również nazywa się kampusami.

Najsłynniejsze miasteczka akademickie w Polsce to: Miasteczko Studenckie AGH w Krakowie, miasteczko akademickie w Lublinie, Morasko oraz Piotrowo w Poznaniu, Wittigowo we Wrocławiu, Kortowo w Olsztynie, „Lumumbowo” w Łodzi, Miasteczko Akademickie w Toruniu.

W 2007 miasteczko Narodowego Uniwersytetu Autonomicznego Meksyku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. także: osiedle akademickie, osiedle studenckie, osiedle uniwersyteckie