Kamyk (Góry Bystrzyckie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kamyk
Państwo  Polska
Położenie Międzylesie
Pasmo Sudety
Góry Bystrzyckie
Wysokość 721[1] m n.p.m.
Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, blisko centrum na dole znajduje się czarny trójkącik z opisem „Kamyk”
Ziemia50°07′05,03″N 16°37′40,02″E/50,118064 16,627783

Kamyk (721 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce w Górach Bystrzyckich, w województwie dolnośląskim[1].

Wzniesienie położone w południowej części pasma Gór Bystrzyckich, po północno-zachodniej stronie wsi Kamieńczyk[1], na płaskowyżu Czerwień.

Kopulaste wzniesienie, o płaskim rozległym wierzchołku i podkreślonym wschodnim zboczu opadającym w kierunku Wysoczyzny Międzylesia[1], w pobliżu szczytu na wschodnim zboczu położony jest Aksamitowy Kopiec. Partie szczytową oraz zbocza zajmują górskie łąki i nieużytki, miejscami występują kępy drzew liściastych oraz małe połacie lasu świerkowego[1]. Ciągi drzew i krzaków, rosnące na zboczach wyznaczają dawne miedze i polne drogi. U podnóża wzniesienia, po południowo-wschodniej stronie, położona jest rozciągnięta na długości ok. 3 km, wyludniająca się wieś Kamieńczyk[1].

Przez szczyt przebiega dział wód[1]. Na południowo-wschodnim zboczu znajdują się źródła potoku Kamionka, wpadającego do potoku Kamieńczyk, który w Smreczynie uchodzi do Nysy Kłodzkiej (dorzecze Odry i zlewisko Bałtyku), natomiast na południowo-zachodnim zboczu źródła potoku Czerwony Strumień, wpadającego do Dzikiej Orlicy dopływu Orlicy (dorzecze Łaby i zlewisko Morza Północnego)[1].

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Przez wzniesienie prowadzą dwa szlaki turystyczne[2]:

  • szlak turystyczny zielony zielony – fragment szlaku prowadzącego południowo-zachodnim zboczem wzdłuż granicy z Lesicy na Śnieżnik;
  • szlak rowerowy zielony zielony – prowadzący wschodnim zboczem od przejścia granicznego do drogi lokalnej MiędzylesieLesica.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h Słownik geografii turystycznej Sudetów. redakcja Marek Staffa. T. 14: Góry Bystrzyckie i Orlickie. Warszawa; Kraków: Wydawnictwo PTTK „Kraj”, 1992, s. 110. ISBN 83-7005-340-8.
  2. Mapa szlaków turystycznych. [dostęp 2018-03-19].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]