Kanał Niegociński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kanał Niegociński
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Droga wodna

Kanały mazurskie

Długość

1,2 km

Początek
Akwen

Niegocin

współrzędne

54°01′08″N 21°44′43″E/54,018889 21,745278

Koniec
Akwen

Tajty

współrzędne

54°01′31″N 21°43′56″E/54,025278 21,732222

Typ kanału

żeglugowy

Położenie na mapie Giżycka
Mapa konturowa Giżycka, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „początek”, natomiast blisko lewej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „koniec”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „początek”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „koniec”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „początek”, powyżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „koniec”
Położenie na mapie powiatu giżyckiego
Mapa konturowa powiatu giżyckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „początek”, natomiast blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „koniec”

Kanał Niegociński – jeden z kanałów mazurskich łączący Niegocin z jeziorem Tajty. Ma długość 1200 metrów, przechodzi pod mostem kolejowym odcinka linii kolejowej z Wilkas do Giżycka, a dalej pod mostem drogowym łączącym te same miejscowości. Po zachodniej stronie kanału leżą Wilkasy, a po wschodniej Giżycko. Kanał ten służy dla mniejszych jednostek pływających. Statki pasażerskie Żeglugi Mazurskiej korzystają z Kanału Łuczańskiego.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z 2002 r. ws. klasyfikacji śródlądowych dróg wodnych[1], kanał ma klasę żeglowną Ia.     

Przypisy[edytuj | edytuj kod]