Przejdź do zawartości

Kaplica mariawicka w Jędrzejowie Nowym

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kaplica mariawicka
w Jędrzejowie Nowym
kaplica filialna
Ilustracja
Kaplica w Jędrzejowie Nowym
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Jędrzejów Nowy

Wyznanie

starokatolickie

Kościół

Starokatolicki Mariawitów

Parafia

św. Jana Chrzciciela w Cegłowie

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kaplica mariawickaw Jędrzejowie Nowym”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kaplica mariawickaw Jędrzejowie Nowym”
Położenie na mapie powiatu mińskiego
Mapa konturowa powiatu mińskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kaplica mariawickaw Jędrzejowie Nowym”
Położenie na mapie gminy Jakubów
Mapa konturowa gminy Jakubów, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kaplica mariawickaw Jędrzejowie Nowym”
Ziemia52°11′30″N 21°42′56″E/52,191667 21,715556

Kaplica mariawicka w Jędrzejowie Nowym – świątynia mariawicka w Jędrzejowie Nowym, filia parafii św. Jana Chrzciciela w Cegłowie wchodzącej w skład diecezji lubelsko-podlaskiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.

Kaplica położona jest w Jędrzejowie Nowym, w gminie Jakubów, w powiecie mińskim w województwie mazowieckim. Świątynia usytuowana jest w centrum wsi, przy drodze krajowej nr 92 oraz w pobliżu drogi prowadzącej do Cegłowa. Filia w Jędrzejowie Nowym oddalona jest od kościoła parafialnego w Cegłowie o niespełna 6 km.

Kaplica została wybudowana około 1906 przez miejscowych mariawitów w stylu neogotyckim. W latach 1930–1990 kaplicą opiekowała się siostra diakonisa Natalia Maria Makryna Siuta, która mieszkała w przyległej do kaplicy izbie. Siostra udzielała pomocy miejscowym Żydom w czasie II wojny światowej. Jako diakonisa na początku swej działalności przewodniczyła modlitwom, udzielała Komunii Świętej i odprawiała adorację[1].

Świątynia składa się z trzech części: kaplicy, zakrystii oraz przedsionka. Budowla drewniana, salowa, zamknięta prostokątnie. Dach blaszany, jednokalenicowy. Od frontu blaszana wieżyczka z ostrosłupowym hełmem nad latarnią. W głównej części (kaplicy) znajduje się ołtarz z tabernakulum, nad którym umieszczony jest obraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Ponadto na bocznej ścianie zawieszona jest niewielka tablica informacyjna o godle Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, przedstawiająca jego historię i symbolikę. W zakrystii umieszczone są obrazki św. Marii Franciszki Kozłowskiej, kapłana Bolesława Marii Łukasza Wiechowicza – założyciela parafii w Cegłowie i apostoła mariawityzmu na Podlasiu oraz grobu Pańskiego.

Opiekę duszpasterską w kaplicy sprawuje kapłan Dariusz Maria Zenon Miklus, rezydent parafii św. Anny w Piasecznie.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. phpinfo() [online], www.treblinka.bho.pl [dostęp 2017-11-24].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]