Karabin Bushmaster ACR

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bushmaster ACR
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Producent Magpul Industries/Bushmaster Firearms International
Rodzaj karabinek automatyczny
Historia
Prototypy 2007
Dane techniczne
Kaliber 5,56 mm, 6,8 mm lub 7,62 mm
Nabój 5,56 x 45 mm, 6,8 x 43 mm lub 7,62 x 39 mm
Magazynek 20, 28 lub 30 nab.
Wymiary
Długość lufy 266-508 mm
Masa
broni 3 kg (przy długości lufy 406 mm)
Inne
Prędkość pocz. pocisku 792-990 m/s
Zasięg skuteczny 300-600 m

Bushmaster ACR (wersja prototypowa była znana jako Masada ACWSAdaptive Combat Weapon System, Adaptacyjny System Uzbrojenia Bojowego) – modułowy i uniwersalny karabinek automatyczny zaprojektowany przez firmę Magpul Industries z Erie w stanie Kolorado. Konstrukcja powstała w ciągu czterech miesięcy bez współpracy z rządem. Prototyp został zaprezentowany w 2007 roku na wystawie SHOT Show w Orlando w stanie Floryda. Prace rozwojowe wciąż są kontynuowane i niezobowiązująca zapowiedziano ich ukończenie na pierwszy kwartał 2008 roku (wówczas ma rozpocząć się sprzedaż karabinka Bushmaster ACR dla cywilnych użytkowników na amerykańskim rynku).

Bushmaster ACR funkcjonuje w oparciu o zasadę wykorzystywania energii gazów prochowych odprowadzanych przez boczny otwór w lufie, ryglowanie odbywa się przez obrót siedmioryglowego zamka. Jako rozwinięcie AR-180 (produkowanej na rynek cywilny pochodnej AR-18) posiada mechanizm gazowy z krótkim ruchem tłoka i tłoczyskiem, wykorzystywany obecnie w wielu współczesnych konstrukcjach (m.in. w G36 czy SCAR). W konstrukcji karabinka wykorzystano wiele elementów pochodzących z powszechnie dostępnego na amerykańskim rynku karabinka AR-15 (wytwarzanego pod różnymi nazwami przez różnych producentów), m.in. lufę, czy mechanizm spustowo-uderzeniowy.

Oryginalną cechą Masady jest system szybkiej wymiany lufy wraz z całym systemem gazowym (po demontażu łoża). Dodatkowo, dzięki modułowej budowie, przez zmianę lufy, zespołu zamek-suwadło oraz – w niektórych przypadkach (np. dostosowania do odmiennych magazynków) komory spustowej połączonej z gniazdem magazynka, broń można łatwo dostosować do trzech typów amunicji: 5,56 mm x 45, 6,8 mm Remington SPC 5,45 x 39 mm i 7,62 mm x 39 mm. W 2008 zaprezentowano nową odmianę broni – karabin automatyczny Magpul Massoud strzelający nabojem 7,62 mm x 51.

W 2008 roku prawa do produkcji tej broni kupił koncern Bushmaster Firearms International. Karabinek produkowany przez tę firmę otrzyma nazwę Bushmaster ACR (Adaptive Combat Rifle) i będzie początkowo produkowany w trzech wersjach różniących się rodzajem kolby[1]

15 października 2010 r., czyli pół roku po wprowadzeniu tej broni na rynek, Bushmaster wezwał użytkowników by natychmiast przestali jej używać i skontaktowali się z serwisem. Podczas rutynowych testów zauważono bowiem błąd konstrukcyjny, który mógł po naciśnięciu spustu powodować wystrzelenie kilku pocisków naraz i tym samym doprowadzić do niebezpieczeństwa.[2]

Służba Wywiadu Wojskowego używa kilkunastu sztuk broni w Afganistanie, wspierając informacyjnie dwa pododdziały Wojsk Specjalnych[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. www.bushmaster.com (ang.). [dostęp 2 lutego 2008].
  2. Bushmaster ACR Recall and Product Safety Notice ( URGENT to All ACR Owners ) | Gun Blog, www.gunblog.com [dostęp 2017-11-24] (ang.).
  3. SPECIAL OPS SITREP: ACR w Afganistanie - blog SITREP | Special-Ops.pl - Portal Ludzi Akcji, www.special-ops.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]