Karabin RT-20

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
RT-20
Gun RT-20.svg
Dane podstawowe
Państwo  Chorwacja
Producent RH-Alan
Rodzaj wielkokalibrowy karabin wyborowy
Dane techniczne
Kaliber 20 mm
Nabój 20 × 110 mm
Wymiary
Długość 1160 mm
Długość lufy 870 mm
Masa
broni 26 kg
Inne
Prędkość pocz. pocisku 850 m/s
Energia pocz. pocisku 46 960 J

RT-20 (Ručni Top 20) – chorwacki wielkokalibrowy karabin wyborowy kalibru 20 mm.

Historia[edytuj | edytuj kod]

RT-20 został zaprojektowany w drugiej połowie lat 90. Armia chorwacka rozpoczęła wtedy poszukiwania broni zdolnej do skutecznego rażenia nocnych przyrządów obserwacyjnych czołgów używanych przez oddziały serbskie. Ponieważ broń kalibru 12,7 mm i 14,5 mm uznano za niewystarczającą sięgnięto po nabój 20 × 110 mm stosowany w działkach przeciwlotniczych. Pomimo dużej masy karabinu i zastosowania hamulca wylotowego generowany podczas wystrzału odrzut okazał się tak duży że konieczne było zastosowanie gazodynamicznego kompensatora odrzutu. W połowie długości lufy wykonano otwór przez który odprowadzane są gazy prochowe. Opuszczają one broń przez dyszę skierowaną do tyłu przez co odrzut ulega zmniejszeniu (analogicznie jak w działach bezodrzutowych).

RT-20 został przyjęty do uzbrojenia armii chorwackiej i był używany bojowo. Obecnie jest nadal produkowany przez firmę RH-Alan.

Opis[edytuj | edytuj kod]

RT-20 jest karabinem jednostrzałowym, z zamkiem ślizgowo-obrotowym, czterotaktowym. Zamek ryglowany jest rozmieszczonymi w trzech rzędach ryglami.

Lufa gwintowana, zakończona hamulcem wylotowym. W połowie długości lufy znajduje się otwór odprowadzający gazy prochowe do gazodynamicznego kompensatora odrzutu.

Chwyt pistoletowy połączony z łożem znajduje się w połowie długości broni. Jedynym celownikiem jest celownik optyczny.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Przemysław Kupidura, Ireneusz Machej, Mirosław Zahor, Wielkokalibrowe karabiny wyborowe, „Wojskowy Przegląd Techniczny i Logistyczny” 3/1997 ISSN 1230-7386.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]