Karol Krasnodębski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Karol Krasnodębski
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 3 września 1929
Warszawa
Poseł na Sejm kontraktowy
Okres od 18 czerwca 1989
do 25 listopada 1991
Przynależność polityczna Obywatelski Klub Parlamentarny
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Wolności i Solidarności Złoty Krzyż Zasługi Brązowy Krzyż Zasługi

Karol Szymon Krasnodębski (ur. 3 września 1929 w Warszawie) – polski inżynier, poseł na Sejm X kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1961 studia na Politechnice Krakowskiej. Pracę zawodową rozpoczął w Zakładach Mechanicznych „Tarnów”, gdzie przez dwadzieścia lat kierował Laboratorium Centralnym. Przez kilka kadencji był przewodniczącym koła Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników Polskich, a następnie sekretarzem oddziału wojewódzkiego stowarzyszenia.

W 1980 wstąpił do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarności”, stanął na czele komisji zakładowej. W latach 1980–1981 przewodniczył komisji terenowej związku. W stanie wojennym został dwukrotnie internowany między 13 grudnia 1981 a 23 sierpnia 1982 (z półtoramiesięczną przerwą). W latach 80. działał w Duszpasterstwie Ludzi Pracy przy parafii Świętej Rodziny w Tarnowie. Za działalność opozycyjną był aresztowany od lutego do sierpnia 1984.

W 1989 został posłem na Sejm X kadencji z okręgu tarnowskiego z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W Sejmie należał do Obywatelskiego Klubu Parlamentarnego, zasiadał w Komisji Obrony Narodowej. W 1991 został prezesem spółdzielni mieszkaniowej, kilka lat później przeszedł na emeryturę.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]