Przejdź do zawartości

Karol Marek Klimczak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Karol Marek Klimczak
Państwo działania

Polska, Hiszpania, Francja

Data i miejsce urodzenia

2 maja 1980
Łódź

doktor habilitowany nauk ekonomicznych
Specjalność: zarządzanie
Alma Mater

Uniwersytet Łódzki

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Politechnika Łódzka

Strona internetowa

Karol Marek Klimczak (ur. 2 maja 1980) – polski ekonomista specjalizujący się w sprawozdawczości przedsiębiorstw, komunikacji z interesariuszami i zarządzaniu ryzykiem, pracownik Wydziału Organizacji i Zarządzania[1] Politechniki Łódzkiej. Posługuje się dwoma imionami (Karol Marek) ze względu na zbieżność nazwiska z prezesem zarządu znanego klubu piłkarskiego Lech Poznań. Jego prace naukowe koncentrują się na komunikacji między przedsiębiorstwami a inwestorami na rynkach kapitałowych. W badaniach wykorzystuje dane statystyczne o przedsiębiorstwach, metody statystyczne i eksploracji danych, w tym text mining[2].

Życiorys

[edytuj | edytuj kod]

Karierę akademicką rozpoczął na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie studiował Stosunki Międzynarodowe, a następnie rozpoczął studia doktoranckie pod kierunkiem Prof. Wiesława Dębskiego. W 2007 roku obronił rozprawę doktorską pt. „Zarządzanie ryzykiem finansowym w polskich przedsiębiorstwach działających w otoczeniu międzynarodowym”[3]. W rozprawie widoczne są zainteresowania badawcze, które kontynuował w kolejnych publikacjach: przedsiębiorstwo jako obiekt badania, teoria ekonomii finansowej, rynek międzynarodowy, analiza informacji publikowanych przez przedsiębiorstwa, zastosowanie metod statystycznych i ekonometrycznych. Wyniki badań opublikował w międzynarodowym czasopiśmie, The Journal of Risk Finance[4]. Po uzyskaniu stopnia doktora objął stanowisko adiunkta na niepublicznej uczelni, Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, w Katedrze Rachunkowości kierowanej przez prof. Dorotę Dobiję, gdzie specjalizował się w tematyce sprawozdawczości spółek giełdowych i prowadził zajęcia w języku angielskim. W 2014 roku opublikował monografię pt. „Wycena akcji a sprawozdawczość finansowa”[5], która stanowiła podstawę do uzyskania habilitacji w 2016 roku[6]. Po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego podjął pracę na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Nawarry w Pampelunie[7]. W 2017 roku opublikował monografię dotyczącą komunikacji na polskim rynku kapitałowym[8]. W 2020 roku rozpoczął pracę na Wydziale Zarządzania i Inżynierii Produkcji Politechniki Łódzkiej[9], gdzie realizuje projekt badawczy na temat ewolucji języka sprawozdawczości finansowej z zastosowaniem metod komputerowych, takich jak Słowosieć[10]. W 2020 roku uczestniczył w wymianie z Akademią Studiów Ekonomicznych w Bukareszcie jako visiting professor[11]. W 2022 roku został nominowany do międzynarodowego programu ACCA-IAAER Scholars Program, otrzymując dwuletnie stypendium do prowadzenia badań[12].

Zainteresowania badawcze

[edytuj | edytuj kod]

Prowadzi badania z zakresu finansów przedsiębiorstw i sprawozdawczości (rachunkowości) finansowej. Przedmiotem jego badań są spółki, których akcje są notowane na giełdach (regulowanych rynkach kapitałowych), szczególnie na rynku polskim i rynkach rozwijających się. Jego wczesne publikacje dotyczyły zarządzania ryzykiem finansowym i operacyjnym[3]. Późniejsze publikacje koncentrują się na sprawozdaniach finansowych spółek giełdowych i Międzynarodowych Standardach Sprawozdawczości Finansowej[5]. W badaniach posługuje się teoriami wyceny przedsiębiorstw, zaproponował zastosowanie modelu zysku rezydualnego w kontekście polskiego rynku kapitałowego. Od 2015 roku jego publikacje zwracają się w stronę szerzej rozumianej komunikacji na rynku kapitałowym[13]. Pracuje nad zdefiniowaniem języka finansowego na potrzeby przetwarzania komputerowego i sztucznej inteligencji[10].

Wybrane publikacje

[edytuj | edytuj kod]

Monografie i podręczniki

[edytuj | edytuj kod]

Sprawozdawczość i komunikacja przedsiębiorstw

[edytuj | edytuj kod]

Zarządzanie ryzykiem

[edytuj | edytuj kod]

Zarządzanie finansami i rachunkowość

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Instytut Zarządzania [online], Wydział Organizacji i Zarządzania - Politechnika Łódzka, 5 kwietnia 2022 [dostęp 2023-12-22] (pol.).
  2. kmk4842 - Overview [online], GitHub [dostęp 2023-12-22] (ang.).
  3. a b Zarządzanie ryzykiem finansowym w polskich przedsiębiorstwach działających w otoczeniu międzynarodowym w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI).
  4. Klimczak, K. M. (2008). Corporate hedging and risk management theory: evidence from Polish listed companies. The Journal of Risk Finance, 9(1), 20–39. https://doi.org/10.1108/15265940810842393.
  5. a b K.M. Klimczak: Wycena akcji a sprawozdawczość finansowa. Warszawa: Poltext, 2014. ISBN 978-83-7561-470-1.
  6. Wycena akcji a sprawozdawczość finansowa w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI).
  7. Klimczak , Karol Marek. CV. Nuestros investigadores. [dostęp 2020-12-03].
  8. K.M. Klimczak: Corporate financial communication in Poland. Legionowo: Edu-libri, 2017, s. 53. ISBN 978-83-65648-01-3.
  9. dr hab. Karol Marek Klimczak, profesor uczelni. [dostęp 2020-12-03].
  10. a b Ewolucja języka sprawozdawczości spółek giełdowych: analiza tekstu z wykorzystaniem metod komputerowych. [dostęp 2020-12-03].
  11. Wymiana wykładowców z Akademią Studiów Ekonomicznych w Bukareszcie. [dostęp 2020-12-03].
  12. ACCA, ACCA and IAAER announce the recipients of their first Scholars Programme [online], 1 czerwca 2022.
  13. Wpływ jakościowych cech informacji finansowych na zachowanie inwestorów. [dostęp 2020-12-03].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]