Katastrofa lotu Philippine Airlines 434

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katastrofa lotu Philippine Airlines 434
Ilustracja
Zdjęcie uszkodzeń samolotu po eksplozji
Państwo

 Japonia

Miejsce

Ocean Spokojny

Data

11 grudnia 1994

Godzina

ok. 11:45 czasu lokalnego

Rodzaj

lądowanie awaryjne

Przyczyna

zamach bombowy

Ofiary

1 osoba

Ranni

10 osób

Ocaleni

292 osoby

Statek powietrzny
Typ

Boeing 747-283B

Użytkownik

Philippine Airlines

Numer

EI-BWF

Start

Filipiny Manila

Cel lotu

Japonia Tokio

Numer lotu

434

Pasażerowie

273 osoby

Załoga

20 osób

Ofiary

1

Ranni

10

Ocaleni

292

Położenie na mapie Japonii
Mapa konturowa Japonii, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „miejsce zdarzenia”
25°50′45″N 131°14′30″E/25,845833 131,241667

Lot Philippine Airlines 434 – planowy lot samolotu Boeing 747-283B linii Philippine Airlines z Ninoy Aquino International Airport w Pasay City (w pobliżu Manili) na Filipinach do New Tokyo International Airport (obecnie Narita International Airport) w Tokio w Japonii, z przystankiem w Mactan-Cebu International Airport w Cebu City na Filipinach, który 11 grudnia 1994 ucierpiał na skutek wybuchu bomby domowej produkcji podczas lotu, lecz mimo bardzo poważnych uszkodzeń zdołał bezpiecznie wylądować na lotnisku Naha Airport na wyspie Okinawa. Wybuch bomby spowodował śmierć jednego z pasażerów oraz rany u kolejnych dziesięciu. W wyniku zakrojonego na szeroką skalę śledztwa ujawniono, że zamachowcem był Ramzi Yousef odpowiedzialny również za zamach na World Trade Center w 1993 roku.

Przebieg wydarzeń[edytuj | edytuj kod]

Ramzi Yousef

Yousef dostał się na pokład pod fałszywym włoskim nazwiskiem Armaldo Forlani. W toalecie przygotował bombę z części przemyconych w obcasach butów (m.in. baterie, przewody i żarnik żarówki) oraz nitrogliceryny ukrytej pod postacią płynu do soczewek. Za mechanizm zegarowy posłużył przerobiony zegarek elektroniczny. Zapalnik został ustawiony na cztery godziny, kiedy samolot miał znajdować się nad oceanem podczas swojego drugiego odcinka lotu z Cebu City do Tokio.

Yousef umieścił bombę w kamizelce ratunkowej pod siedzeniem 26K, a następnie kolejny raz się przesiadł. W starszych typach tego samolotu, miejsce 26K znajduje się bezpośrednio nad głównym zbiornikiem paliwa ale ten lot był obsługiwany przez inną maszynę i miejsce to znajdowało się dwa rzędy przed zbiornikiem[potrzebny przypis]. Yousef wraz z innymi pasażerami wysiadł na lotnisku w Cebu City, a samolot wypełnił się nowymi 256 pasażerami lecącymi już bezpośrednio do Tokio.

Po 38 minutach lotu, mechanizm zegarowy zadziałał i doszło do eksplozji, która zabiła 24-letniego pasażera z miejsca 26K oraz raniła 10 innych osób siedzących w pobliżu fatalnego miejsca. Wybuch spowodował zapadnięcie się podłogi w miejscu eksplozji oraz uszkodził przewody odpowiedzialne za sterowanie samolotem. Z powodu faktu, że miejsce 26K nie znajdowało się nad zbiornikiem, nie doszło do zapalenia się paliwa. Również poszycie samolotu nie zostało przerwane i nie doszło do dekompresji.

Bezpośrednio po eksplozji piloci zdecydowali się na lądowanie awaryjne na wyspie Okinawa. Pomimo sporych trudności ze sterami, samolot z 272 pasażerami i 20 osobową załogą na pokładzie wylądował bezpiecznie w godzinę po eksplozji.

Śledztwo i aresztowanie[edytuj | edytuj kod]

Po ataku Yousef powrócił do Manili aby przygotować się do kolejnych ataków, tym razem na amerykańskie samoloty. W tym czasie policja wpadła już na jego trop i aresztowała jednego z jego wspólników. Yousef wymknął się z obławy, ale miesiąc później został wydany przez innego wspólnika i aresztowany w Islamabadzie w Pakistanie. Osądzony w 1997 roku odsiaduje dożywocie w więzieniu w Florence w Kolorado w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]