Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Budynek Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UWr, widok od frontu

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego (KEiAK) – jednostka dydaktyczno-naukowa należąca do struktur Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Historia KEiAK we Wrocławiu[edytuj | edytuj kod]

Historia KEiAK rozpoczęła się w 1946 roku. Po uruchomieniu Uniwersytetu Wrocławskiego, utworzono przy nim Zakład Etnologiczny. Organizacją wrocławskiej etnologii zajął się etnograf oraz znawca sztuki ludowej Roman Reinfuss. Głównym obszarem badawczym Zakładu miała być specyfika i przemiany kulturowe przesiedlonych na Śląsk grup ludności różnego pochodzenia. W 1948, po rezygnacji kierującego Zakładem Etnografii Reinfussa zawieszono działalność aż do 1950 roku, kiedy kierownikiem reaktywowanej Katedry Etnografii został Adolf Nasz.

Za sprawą przeniesienia z Poznania do Wrocławia Polskiego Atlasu Etnograficznego Polskiej Akademii Nauk w 1953 roku wzrosło znaczenie tego ośrodka badań etnograficznych.

Od 1956 roku, w Katedrze Etnografii istniały dwa Zakłady: Etnografii Ogólnej i Słowian oraz Etnografii Polski, w 1960 roku przekształcono je w dwie oddzielne Katedry: Etnografii Polski oraz Etnografii Ogólnej i Słowian.

W 1965 roku kierownikiem Katedry Etnografii Ogólnej i Słowian został Aleksander Lech Godlewski, poszerzając jej zainteresowania badawcze na problematykę poza europejską, głównie dotyczącą Australii i Oceanii. Podział na dwie katedry zakończył się w 1969 r., wtedy ponownie połączono je w jedną Katedrę Etnografii, której kierownictwo powierzono Aleksandrowi Lechowi Godlewskiemu.

W 1972 roku kierownikiem Katedry Etnografii został Adolf Nasz, rok później po jego śmierci, kierownictwo przejęła Dorota Simonides, następnie Edward Pietraszek, socjolog i historyk. Po 1974 roku problematyka badawcza podejmowana na katedrze i obejmująca badania terenowe dotyczyła także: Bałkanów, Rumunii, Pokucia czy pogranicza polsko-niemieckiego, oraz zagadnienia folkloru, sztuki ludowej, etnobotaniki i fitoterapii w medycynie ludowej.

Druga połowa lat 70. i lata 80. to czas intensywnej działalności Studenckiego Koła Naukowego Etnografów, które prowadziło badania między innymi wśród Polaków na Bukowinie.

W 1994 roku zmieniono nazwę jednostki na Katedra Etnologii[1].

Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego obecnie[edytuj | edytuj kod]

Obecnie KEiAK kształci studentów na studiach licencjackich I stopnia (limit przyjęć 60 miejsc), magisterskich II stopnia (limit przyjęć 40 miejsc) oraz studiach doktoranckich III stopnia. Od 2000 roku katedra wydaje czasopismo naukowe „Zeszyty Etnologii Wrocławskiej” (ISSN 1642-0977)[2], a od 2007 czasopismo „Tematy z Szewskiej” (ISSN 1898-3901)[3]. Aktywnie działa Studenckie Koło Naukowe Etnologów.

Władze[edytuj | edytuj kod]

  • prof. nadzw. UWr dr hab. Eugeniusz Kłosek – kierownik KEiAK
  • dr Mirosław Marczyk – zastępca kierownika

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej. [dostęp 2014-11-21].
  2. Zeszyty Etnologii Wrocławskiej. Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego. [dostęp 2014-04-09].
  3. Tematy z Szewskiej. Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego. [dostęp 2014-04-09].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]