Przejdź do zawartości

Katsuyori Takeda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Katsuyori Takeda
武田 勝頼
Ilustracja
Data urodzenia

1546

Data śmierci

3 kwietnia 1582

Zawód, zajęcie

samuraj, daimyō

Katsuyori Takeda (jap. 武田 勝頼 Takeda Katsuyori) (ur. 1546, zm. 3 kwietnia 1582) – japoński daimyō żyjący w okresie Sengoku, syn i następca legendarnego dowódcy Shingena Takedy i córki Yorishige Suwa.

Katsuyori, pierwotnie znany jako Suwa Shirō Katsuyori (jap. 諏訪四郎勝頼), najpierw został głową klasy Suwa z siedzibą w zamku Takatō. Po śmierci jego starszego brata Yoshinobu Takedy syn Katsuyoriego, Nobukatsu, został wyznaczony na następnego przywódcę rodu Takeda, co w praktyce oznaczało wyniesienie Katsuyoriego na to stanowisko. Po śmierci Shingena przejął on kontrolę nad rodziną i walczył z Ieyasu Tokugawą pod Takatenjin w 1574 i pod Nagashino w 1575. Wygrał pierwszą z tych bitew, czym zdobył sobie poparcie rodu Takeda.

W 1581 roku Katsuyori utracił Takatenjin, co doprowadziło do wycofania poparcia ze strony takich rodów jak Kiso i Anayama. Armia rodu Takeda została rozgromiona przez połączone siły Nobunagi Ody i Ieyasu Tokugawy pod Temmokuzan. Po tej bitwie Katsuyori i jego syn Nobukatsu popełnili samobójstwo.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Takeda Katsuyori no saiki (jap.)
  • Strona prefektury Yamanashi o Takedzie Katsuyorim. city.kofu.yamanashi.jp. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-06-14)]. (jap.).
  • Shibatsuji Shunroku 柴辻俊六 i Hirayama Masaru 平山優. Takeda Katsuyori no Subete 武田勝頼のすべて. Tokyo: Shin Jinbutsu Ōraisha 新人物往来社, 2007.
  • Shibatsuji Shunroku 柴辻俊六, Takeda Katsuyori 武田勝頼. Tokyo: Shin Jinbutsu Ōraisha 新人物往来社, 2003.