Nobunaga Oda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nobunaga Oda
(織田信長)

Trzydziesty trzeci siogun[1]
Pierwszy daimyō okresu Azuchi Momoyama
Odanobunaga.jpg
Mon-Oda.png
Mon rodu Oda
daimyō
Okres panowania od 1573
do 1582
Poprzednik Yoshiaki Ashikaga
Następca Hideyoshi Toyotomi
Dane biograficzne
Urodziny 23 czerwca 1534
Śmierć 21 czerwca 1582

Nobunaga Oda (jap. 織田信長 Oda Nobunaga?, ur. 23 czerwca 1534 w Nagoi, zm. 21 czerwca 1582 w Kioto) - japoński przywódca, jedna z najważniejszych postaci okresu Azuchi Momoyama (inaczej: sengoku jidai - epoka kraju w stanie wojny), a także w całej historii kraju. W momencie śmierci kontrolował 33 z 66 historycznych prowincji Japonii.

Początek kariery[edytuj | edytuj kod]

W 1551 został daimyō klanu Oda, który przejął kontrolę nad prowincją Owari, znajdującą się na zachód od równiny Kantō i dziedzin rodzin Imagawa, Takeda i Hōjō. W 1560 pod Okehazama pokonał armię Imagawa Yoshimoto, który poległ. Tym samym na służbę do Nobunagi trafił Tokugawa Ieasu (wcześniej był zakładnikiem na dworze Imagawa), który obok Hideyoshiego Toyotomi okazał się najważniejszym dowódcą wojsk klanu Oda.

Aby utorować sobie drogę do stolicy kraju, Kioto, Nobunaga po kolei zajął prowincje Mino (1564) i Omi (1568), pokonując klan Saitō.

Kontrola siogunatu Ashikaga[edytuj | edytuj kod]

7 listopada 1568 Nobunaga wkroczył do Kioto, osadzając tam Yoshiaki Ashikaga, przez którego następnie sprawował rządy. W regionie Kantō wojska pod dowództwem Ieasu bez przerwy musiały walczyć z armią klanu Takeda lub Hōjō. Jednocześnie na północ od Mino Nobunaga walczył z wojskami rodzin Asakura i Azai o zdobycie kontroli nad prowincją Echizen. Największą bitwę – nad rzeką Ane – wygrał, lecz nie udało mu się osiągnąć głównego celu. Kolejny problem stanowiły potężne klasztory buddyjskie, które dysponowały rozległymi posiadłościami, własnymi armiami mnichów – wojowników (Sōhei) oraz poparciem ludu. Kilka z nich, m.in. Enryaku-ji w 1571 Nobunaga zniszczył doszczętnie.

Przeciwnicy[edytuj | edytuj kod]

W 1573 zmarł jeden z najbardziej znanych dowódców tego okresu, Shingen Takeda. Dwa lata później armia pokonała pod Nagashino wojska klanu Takeda dowodzone przez nowego przywódcę tej rodziny, Katsuyoriego. Zginęło 10 tysięcy ludzi. Szalę zwycięstwa przeważyły muszkiety, które Nobunaga wprowadził efektywnie do swojej armii jako jeden z pierwszych. Jego strzelcy stali w kilku rzędach i kolejno ładowali broń, dzięki czemu nie było długich przerw w salwach. Od tego czasu ten klan nie stanowił już większego zagrożenia dla Nobunagi.

Kolejnym przeciwnikiem był klan Mōri, który kontrolował 10 prowincji na zachodzie Honsiu. Walczyły z nim wojska Nobunagi pod wodzą Hideyoshiego i Mitsuhide Akechi. Nie zdołały jednak pokonać armii daimyō Mōri Motonariego. Mitsuhide okazał się zdrajcą. W czerwcu 1582 roku upozorował wymarsz z Kioto wojsk, którymi dowodził, a następnie przystąpił do oblężenia Nobunagi, który pozostał w zamku z jedynie stu żołnierzami. 21 czerwca Nobunaga zmarł, według jednej wersji w wyniku postrzału, według drugiej – popełnił rytualne samobójstwo (seppuku).

Zapisał się w pamięci i źródłach pisanych jako znakomity dowódca, reformator, a przede wszystkim człowiek bardzo okrutny – nawet jak na standardy sengoku.

Przypisy

  1. Formalnie nie posiadał tytułu sioguna, ale z powodu ciągłości rządów wojskowych i tego jaką władzę miał w czasie swojego panowania, jest zaliczany w poczet siogunów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
Yoshiaki Ashikaga
Siogun.jpg Siogun
(Okres Azuchi Momoyama)

1573-1582
Siogun.jpg Następca
Hideyoshi Toyotomi