Sengoku (okres)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Japonia
Herb Japonii

To jest artykuł z cyklu:
Historia Japonii

Wikiprojekt · Portal · Kategoria

Sengoku (jap. 戦国時代 sengoku-jidai?) – okres w historii Japonii przypadający na lata 1493 (1467) - 1573. Za początek tego okresu uznaje się zamach stanu Meiō z 1493 roku lub początek wojny Ōnin przypadający na 1467 rok. Okres zamyka obalenie Muromachi bakufu przez Nobunagę Odę w 1573 roku. Okres ten bywa przyporządkowywany jako część okresu Muromachi lub też część okresu Azuchi Momoyama. W okresie tym konsekwentnie malały wpływy siogunatu, co doprowadziło do walk o wpływy pomiędzy poszczególnymi daimyō.

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa ery nawiązuje do nazwy okresu w historii Chin zwanego po japońsku shunjū-sengoku-jidai (jap. 春秋戦国時代?), na który składają się okres Wiosen i Jesieni i okres Walczących Królestw. Podobnie jak w Chinach tamtego okresu, w Japonii w okresie Sengoku doszło do decentralizacji władzy i poszczególne prowincje toczyły boje o supremację.

Zarówno Kaneyoshi Ichijō w swoim "Shōdanchiyō" (jap. 樵談治要?), jak i Hisamichi Konoe w swoim dzienniku wspominają ten okres jako "era walczących prowincji" (jap. 戦国の世 sengoku-no yo?), co wskazuje na fakt, iż kuge żyjący w tamtych czasach używali tej nazwy do określenia ery, w której żyli. Wskazuje to bezpośrednio na okres Walczących Królestw w historii Chin, który zwany jest po japońsku Sengoku (jap. 戦国時代 sengoku-jidai?). Termin sengoku w odniesieniu do historii Japonii wykorzystywany jest od epoki Meiji.

Zarys[edytuj | edytuj kod]

Istnieją dwa różne poglądy określające początek okresu Sengoku. Początkowo silnym poparciem cieszyła się teoria, według której okres ten rozpoczyna się w 1467 roku wraz z wybuchem wojny Ōnin, lecz po jej zakończeniu władza nadal pozostawała w rękach siogunatu. Wpływy siogunatu zaczęły słabnąć około 1490 roku. Dziś większą popularnością cieszy się druga z teorii, która przypisuje początek okresu Sengoku na rok 1493, w którym to doszło do zamachu stanu Meiō.

Odnośnie daty zakończenia okresu także istnieją podzielone opinie. Według powszechnego poglądu przyjmuje się zakończenie okresu na rok 1573, w którym to Nobunaga Oda wygnał shōguna Yoshiaki Ashikaga z Kioto. Jest to rok zakończenia okresu Muromachi i rozpoczęcia okresu Azuchi Momoyama (odnośnie rozpoczęcia okresu Azuchi Momoyama także istnieją rozbieżne opinie). Według innych opinii okres Sengoku kończy się w roku 1576, kiedy to Nobunaga wyruszył do Azuchi, lub w roku 1590, w którym to Hideyoshi Toyotomi podporządkował sobie późny ród Hōjō, zjednoczył wszystkie prowincje i nastąpił koniec walk o dominację.