Sengoku (okres)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Japonia
Herb Japonii

To jest artykuł z cyklu:
Historia Japonii

Wikiprojekt · Portal · Kategoria

Sengoku (jap. 戦国時代 sengoku-jidai?) – okres w historii Japonii przypadający na lata 1493 (1467) - 1573. Za początek tego okresu uznaje się zamach stanu Meiō z 1493 roku lub początek wojny Ōnin przypadający na 1467 rok. Okres zamyka obalenie Muromachi bakufu przez Nobunagę Odę w 1573 roku. Okres ten bywa przyporządkowywany jako część okresu Muromachi lub też część okresu Azuchi Momoyama. W okresie tym konsekwentnie malały wpływy siogunatu, co doprowadziło do walk o wpływy pomiędzy poszczególnymi daimyō.

Etymologia[edytuj | edytuj kod]

Nazwa ery nawiązuje do nazwy okresu w historii Chin zwanego po japońsku shunjū-sengoku-jidai (jap. 春秋戦国時代?), na który składają się okres Wiosen i Jesieni i okres Walczących Królestw. Podobnie jak w Chinach tamtego okresu, w Japonii w okresie Sengoku doszło do decentralizacji władzy i poszczególne prowincje toczyły boje o supremację.

Zarówno Kaneyoshi Ichijō w swoim "Shōdanchiyō" (jap. 樵談治要?), jak i Hisamichi Konoe w swoim dzienniku wspominają ten okres jako "era walczących prowincji" (jap. 戦国の世 sengoku-no yo?), co wskazuje na fakt, iż kuge żyjący w tamtych czasach używali tej nazwy do określenia ery, w której żyli. Wskazuje to bezpośrednio na okres Walczących Królestw w historii Chin, który zwany jest po japońsku Sengoku (jap. 戦国時代 sengoku-jidai?). Termin sengoku w odniesieniu do historii Japonii wykorzystywany jest od epoki Meiji.

Zarys[edytuj | edytuj kod]

Istnieją dwa różne poglądy określające początek okresu Sengoku. Początkowo silnym poparciem cieszyła się teoria, według której okres ten rozpoczyna się w 1467 roku wraz z wybuchem wojny Ōnin, lecz po jej zakończeniu władza nadal pozostawała w rękach siogunatu. Wpływy siogunatu zaczęły słabnąć około 1490 roku. Dziś większą popularnością cieszy się druga z teorii, która przypisuje początek okresu Sengoku na rok 1493, w którym doszło do zamachu stanu Meiō.

Odnośnie daty zakończenia okresu także istnieją podzielone opinie. Według powszechnego poglądu, przyjmuje się zakończenie okresu na rok 1573, kiedy Nobunaga Oda wygnał shōguna Yoshiakiego Ashikagę z Kioto. Jest to rok zakończenia okresu Muromachi i rozpoczęcia okresu Azuchi-Momoyama (odnośnie rozpoczęcia okresu Azuchi-Momoyama także istnieją rozbieżne opinie). Według innych opinii, okres Sengoku kończy się w roku 1576, kiedy Nobunaga wyruszył do Azuchi, lub w roku 1590, w którym Hideyoshi Toyotomi podporządkował sobie późny ród Hōjō, zjednoczył wszystkie prowincje i nastąpił koniec walk o dominację.