Kawa rozpuszczalna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Instant coffee.jpg

Kawa rozpuszczalna – jeden z rodzajów kawy w formie osuszonego ekstraktu, wytwarzany od lat 50. XX wieku na dwa sposoby[1][2]:

  • przez prażenie, mielenie, zaparzanie, ekstrakcję fragmentów stałych, odparowanie cieczy metodą suszenia przez wymrażanie, usuwanie powstałego lodu metodą sublimacji (liofilizacja),
  • przez rozpryskowe odparowywanie wody z koncentratu kawy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wynalazcą kawy rozpuszczalnej był Alphonse Allais (1881 r.). Kolejny patent na tę samą technologię zarejestrował 1890 roku David Strang. Komercjalizację kawy rozpuszczalnej umożliwił jednak dopiero patent chicagowskiego Japończyka Satori Kato, którego wynalazkiem zainspirował się przedsiębiorca George Washington. W 1910 roku dostosował on proces produkcji kawy rozpuszczalnej do wymogów komercyjnej produkcji i założył koncern produkujący kawę rozpuszczalną, Washington's Coffee. Marka rozwinęła się znacznie dzięki zamówieniom od amerykańskiej armii w czasie I wojny światowej. W dwudziestoleciu międzywojennym była czołową marką na rynku kawy. Jej upadek nastąpił po II wojnie światowej, kiedy to nie wytrzymała ona konkurencji z Nescafé oraz Minute Maid, które dysponowały lepszymi metodami produkcji[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jak produkuje się kawę rozpuszczalną? (pol.). [dostęp 2013-11-27].
  2. Kawa rozpuszczalna czy naturalna? (pol.). 2011-07-01. [dostęp 2013-11-27].
  3. Stanisław Ostrowski, Historia kawy rozpuszczalnej, Historia jedzenia, 14 czerwca 2017 [dostęp 2017-06-23].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]