Kawiarnia Szkocka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Lwów, plac Akademicki. Budynek, na parterze którego mieściła się kawiarnia Szkocka
Widok na ulicę Akademicką - po prawej dawna siedziba kawiarni

Kawiarnia Szkocka – nieistniejąca już dziś, przedwojenna lwowska kawiarnia, położona w centrum miasta, na Placu Akademickim, w pobliżu starego gmachu Uniwersytetu.

W 2015 r. kawiarnia została otwarta na nowo jako „Szkocka. Restauracja i Kawiarnia”[1]. Obecny adres to Prospekt Szewczenki 27, u zbiegu ulic Fredry i Hercena.

Kawiarnia Szkocka była lokalem o różnorodnej publiczności. Odwiedzali ją profesorowie lwowskich uczelni, zakochani, plotkarki, samotni czytelnicy gazet, bibliofile, bilardziści, żydowska inteligencja, studenci z pobliskiego Domu Akademickiego, ludzie z wszystkich stanów i sfer. Kawiarnia była także miejscem spotkań Klubu Konstrukcjonalistów.

Lwowska szkoła matematyczna[edytuj]

Kawiarnia była miejscem codziennych długich spotkań lwowskich matematyków i miejscem tworzenia ich teorii[2]. Początkowo zapisy matematyczne robione były kopiowym ołówkiem na marmurowych blatach stolików kawiarnianych, później zaś – aby uniknąć ich zniszczenia po wytarciu stolików – w grubym zeszycie dostarczonym przez żonę Stefana Banacha, Łucję. Zeszyt ten, nazwany Księgą Szkocką, stał się z czasem zbiorem rozwiązanych i nierozwiązanych problematów. Za ich rozwiązanie oferowano różnego rodzaju nagrody, np. żywą gęś.

Wielogodzinne posiedzenia, trwające często do późnych godzin nocnych, podczas których uczestnicy dysput pili kawę, koniak, grali w szachy, słuchali muzyki, były czasem narodzin nowatorskich prac z nowej dziedziny matematyki – analizy funkcjonalnej.

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]