Kaznodzieja (komiks)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Hellblazer
Scenariusz Garth Ennis
Rysunki Steve Dillon
Kraj wydania  Stany Zjednoczone
Język angielski
Data pierwszego wydania 1 marca 1996
Wydawca Vertigo (DC Comics)
Tematyka horror, czarna komedia

Kaznodzieja (ang. Preacher) – amerykański komiks autorstwa Gartha Ennisa i Steve’a Dillona, publikowany w latach 1995-2000 przez wydawnictwo Vertigo pod logo DC Comics. Seria składa się z sześćdziesięciu sześciu comiesięcznych wydań (ostatni numer wydano w lipcu 2000 roku), pięciu one-shotów i czteroczęściowej limitowanej serii Święty od Morderców. Polskim wydawcą komiksu jest Egmont, który wydał serię w trzynastu zeszytach (sierpień 2002-listopad 2007).

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Głównym bohaterem komiksu jest Jesse Custer – młody kaznodzieja-alkoholik, który pewnego dnia otrzymuje niezwykle ważne zadanie: odszukanie Boga, który, uciekł z niebios i ukrywa się na Ziemi. Towarzyszami Jessiego zostają jego eksdziewczyna Tulip i wampir Cassidy.

Jednym z ważniejszych zagadnień komiksu, poza poszukiwaniem samego Boga, jest istnienie bytu zwanego jako Genezis, dorównującego Bogu, zrodzonego ze związku anioła i demona. Ów byt pewnego dnia godzi w Jessiego. W tym momencie kaznodzieja otrzymał swoją misję, jak również nadprzyrodzone zdolności. W czasie wędrówki Jessie i jego towarzysze spotkają wiele intrygujących postaci, takich jak Gębodupy, Herr Starr czy Święty od Morderców, jak również wezmą udział w wielu nietypowych przygodach.

Estetyka[edytuj | edytuj kod]

Kaznodzieja to produkcja wulgarna, brutalna, przepełniona seksem i gore’em, mieszająca ze sobą elementy horroru, sensacyjne i satyryczne. Chociaż do dziś wywołuje spore kontrowersje, m.in. na tle religijnym, uważany jest za jeden z najlepszych i najbardziej znaczących komiksów ostatniego dziesięciolecia. Tworząc Kaznodzieję, twórcy czerpali inspiracje z różnych mediów, zaś od momentu publikacji, to ich twór zaczął inspirować innych.

Adaptacje[edytuj | edytuj kod]

Garth Ennis odsprzedał prawa do ekranizacji komiksu Electric Entertainment. Reżyserem filmu miała zostać Rachel Talalay, producentami Rupert Harvey i Tom Astor, zaś scenariusz napisał sam Ennis. W 1998 roku ukończył on scenopis, bazujący głównie na Zdarzyło się w Teksasie, jednakże produkcję filmu uniemożliwiły problemy finansowe. Ekipa postanowiła zainteresować filmem Kevina Smitha i Scotta Mosiera, założycieli wytwórni View Askew Productions. Ci podsunęli pomysł Miramaksowi, jednak wytwórnia odmówiła współpracy, obawiając się zbytnich kontrowersji. Smith i Mosier jeszcze przez jakiś czas byli zainteresowani projektem, ostatecznie jednak z niego zrezygnowali. Electric Entertainment połączyło wtedy siły z Storm Entertainment, brytyjską wytwórnią filmów niezależnych; zdawało się, iż w tym momencie produkcja ruszy z kopyta, ponownie nie udało się jednak uzbierać odpowiednich funduszy. Do roli Jessiego wybrano Jamesa Marsdena.

W listopadzie 2006 Mark Steven Johnson i Howard Deutch zapowiedzieli produkcję serialowej wersji Kaznodziei, tworzonej dla HBO. Na podstawie każdego zeszytu powstać miał godzinny odcinek, przygotowano scenariusze, konspekty itd., jednakże w sierpniu 2008 produkcja serialu została anulowana – Johnson starał się stworzyć jak najwierniejszą adaptację komiksu, jednakże przedstawiciele HBO stwierdzili, że przygotowany przez niego materiał jest zbyt mroczny i brutalny. Johnson odmówił wprowadzenia zmian mających na celu złagodzenie serialu, w wyniku czego projekt upadł.

W październiku 2008 roku ponownie zapowiedziano produkcję filmu kinowego. Prawa do zekranizowania komiksu nabyła wytwórnia Columbia, która reżyserię Kaznodziei powierzyła Samowi Mandesowi (American Beauty, Droga do zatracenia). W filmie nie miał być wykorzystany napisany kilka lat wcześniej przez Ennisa scenariusz.

W 2016 pojawił się serial telewizyjny Preacher stanowiący adaptację komiksu. Twórcami, emitowanego przez telewizje AMC serialu byli Sam Catlin, Evan Goldberg i Seth Rogen, a w roli tytułowej wystąpił Dominic Cooper[1]

Lista zeszytów[edytuj | edytuj kod]

Wydanie amerykańskie
Numer Tytuł Zeszyty Numery specjalne, wydania limitowane
1 Gone to Texas 1-7
2 Until the End of the World 8-17
3 Proud Americans 18-26
4 Ancient History
  • Saint of Killers
  • A Story of You-Know-Who (bohaterem jest Gębodupy, DC Comics nie chciało jednak używać słowa dupa na okładce)
  • The Good Old Boys
5 Dixie Fried 27-33 Blood and Whiskey
6 War in the Sun 34-40 One Man’s War
7 Salvation 41-50
8 All Hell’s a Coming 51-58 Tall in the Saddle
9 Alamo 59-66
Wydanie polskie
Numer Tytuł Odpowiednik zeszytów, wydań specjalnych i edycji limitowanych
1 Zdarzyło się w Teksasie 1-5
2 Nowojorscy gliniarze 6-7 (kontynuacja zeszytu Gone to Texas)
3 Aż do końca świata 8-12
4 Łowcy 13-17 (kontynuacja zeszytu Until the End of the World, podrozdział Hunters)
5 Dumni Amerykanie 18-26
6 Stare dzieje: Święty od Morderców Saint of Killers (kompilacja edycji limitowanych)
7 Stare dzieje: Historia Sam-Wiesz-Kogo
  • odcinek specjalny A Story of You-Know-Who
  • odcinek specjalny The Good Old Boys
8 Krew i whiskey odcinek specjalny Blood and Whiskey
9 Na południe 27-33
10 Wojna w słońcu
  • 34-40
  • odcinek specjalny One Man’s War
11 Salvation 41-50
12 Całe piekło nadchodzi
  • 51-58
  • odcinek specjalny Tall in the Saddle
13 Alamo 59-66

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  • komiks.gildia.pl – streszczenia i opisy poszczególnych zeszytów polskiego wydania Kaznodziei