Keith (Szkocja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Keith (Moray))
Skocz do: nawigacja, szukaj
Keith
Baile Chèith
Ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Szkocja
Hrabstwo Moray
Położenie na mapie Moray
Mapa lokalizacyjna Moray
Keith
Keith
Położenie na mapie Szkocji
Mapa lokalizacyjna Szkocji
Keith
Keith
Położenie na mapie Wielkiej Brytanii
Mapa lokalizacyjna Wielkiej Brytanii
Keith
Keith
Ziemia57°32′34,07″N 2°57′19,79″W/57,542797 -2,955497
Portal Portal Wielka Brytania
Strathisla Distillery
Keith - kościół katolicki

Keith (gael. Baile Chèith) - małe miasteczko na północy Szkocji. Ludność: około 5 tysięcy mieszkańców. Keith podzielone jest na nowe i stare miasto zwane Fife Keith. Najstarsza część miasta zbudowana została około 1180 roku. Najwięcej osiedli usytuowanych jest w górnej części osady, nad rzeką. Lokacji dokonał w 1755 roku hrabia Findlater. Keith położone jest na skrzyżowaniu dróg A95 i A96. W miasteczku znajduje się centrum zdrowia, dentyści, optycy i wiele salonów fryzjerskich oraz studio tatuażu i piercingu. Keith posiada trzy szkoły: Keith Grammar School, Keith Primary School oraz St Thomas RC Primary School.

Doroczne obchody Keith Country Show są ważnym wydarzeniem w całej północno-wschodniej Szkocji.

Historia i kultura[edytuj | edytuj kod]

Z "Kronik Keith", opracowanych w XIX wieku, dowiadujemy się, że pierwotnie miasto znane było jako "Kethmalruff". Nazwa była hołdem złożonym świętemu Rufusowi, co sugeruje, że pierwszy kościół w Keith zbudowany był w średniowieczu w tzw. Epoce Ciemności (dowodzić tego może także starożytny cmentarz, zachowany w dawnym stylu, mimo iż kościół został przebudowany w stylu wiktoriańskim). Są to jednak tylko hipotezy, nie potwierdzone archeologicznie. Językiem miejscowym był w przeszłości Doric, używano także szkockiej odmiany języka Gaelic. Obecnie mieszkańcy Keith, podobnie jak wszyscy obywatele Wielkiej Brytanii, posługują się językiem angielskim.

Atrakcje turystyczne[edytuj | edytuj kod]

W Keith znajduje się muzeum tartanu, słynnej szkockiej tkaniny w kratę, z której szyje się słynne na cały świat kilty. Miasteczko znajduje się ponadto na początku szlaku whiskey słodowej (m.in. Glenfiddich Whiskey, będącej produktem lokalnym), posiada trzy destylarnie, w tym Strathisla Distillery, jedną z najstarszych w całym rejonie Highlands. Z Keith do Dufftown biegnie 11-milowa zabytkowa trasa kolejowa. Towarzystwo Dziedzictwa Keith (The Keith Heritage Group) opublikowało wiele map, przeznaczonych dla turystów, przemierzających okoliczne szlaki. Dwa razy w roku odbywają się w Keith uroczystości, przyciągające turystów z całego kraju. Pierwsza z nich to TMSA Keith Festival, przypadające na drugi weekend czerwca i poświęcone tradycyjnej muzyce regionu. W tym czasie w Keith odbywają się koncerty, konkursy, sesje muzyczne. W drugi weekend sierpnia miasto celebruje the Keith Country Show. Pierwsza taka uroczystość miała miejsce w 1872 roku i do dnia dzisiejszego tradycyjnie polega na przyznawaniu nagród zwierzętom hodowlanym oraz zabawach familijnych.

Sport w Keith[edytuj | edytuj kod]

W miasteczku znajduje się pole golfowe, trzy korty tenisowe, klub bilardowy, kort do gry w squasha, skate park, boiska futbolowe, wielka hala sportowa oraz basen z siłownią i sauną. W Keith działa także klub krykietowy.

Religia[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy Keith w większości są wyznania anglikańskiego. W miasteczku działa jedna parafia katolicka, w której pracują także polscy księża.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]