Kevin Nealon

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kevin Nealon
Ilustracja
Kevin Nealon, 2006
Data i miejsce urodzenia 18 listopada 1953
Bridgeport (Connecticut), USA

Kevin Nealon (ur. 18 listopada 1953 w Bridgeport (Connecticut), USA) – amerykański komik i aktor znany z gry w Saturday Night Live od 1986 do 1995 oraz roli w serialu Trawka.

Początki kariery[edytuj | edytuj kod]

Nealon ukończył Notre Dame Fairfield w 1971, a następnie uniwersytet Sacred Heart na kierunku marketing. Pracował jako komik występując solo. Zadebiutował w telewizji wykonując występ w The Tonight Show with Johnny Carson w 1984. W 1986 Saturday Night Live zatrudniło jego przyjaciela Dana Carveya, który zarekomendował Nealona. Oboje dołączyli do zespołu w tym samym roku, a Nealon został pełnoetatowym wykonawcą w sezonie 1987/1988, a także dzwięciu następnych.

Nealon był także członkiem Connecticut Yankees RFC w Norwalk.

Role filmowe i telewizyjne[edytuj | edytuj kod]

Wśród postaci zagranych w Saturday Night Live można wymienić Mr. Suliminal, "Franz" razem z Danem Carveyem, Mr. No Depth Perception a także inne. Nealon grając te role starał się być śmiertelnie poważny.

W 1991, wystąpił w świątecznym filmie All I Want for Christmas. Grał także w Farciarz Gilmore, Dwóch gniewnych ludzi, Mały Nicky, Małolaty u taty, Dobry piesek, Babcisynek oraz Dorwać Smarta.

Obecnie na stale występuje w komediowym serialu Trawka, a także jest gospodarzem programu Poker Royale: The WPPA Championship.

Jesienią 2005 wystąpił w odcinku Pohamuj entuzjazm (Curb Your Enthusiasm), gdzie zagrał samego siebie (5 sezon, 4 odcinek). Pojawił się także w pierwszym sezonie serialu Monk, jako pacjent w szpitalu psychiatrycznym.

Nealon został zauważony w czasie składania gratulacji Timowi Helleranowi, który wygrał 166,875$, w odcinku Sale of the Century w 1985 roku.

Podsłuch[edytuj | edytuj kod]

22 lutego 2006 Nealon [1] napisał artykuł w New York Times o byciu podsłuchiwanym przez prywatnego detektywa z Hollywood Anthony'ego Pellicano.

W osobnej sprawie sądowej 27 lutego 2006 ujawniono, że detektywi pracujący dla Ringling Brothers and Barnum & Bailey Circus mogli także podsłuchiwać Nealona[2].

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Żoną Nealon jest aktorka Susan Yeagley. 29 stycznia 2007 urodziła syna Gable Nessa Nealona w Santa Monica[3]. Nealon i jego była żona byli aktywni w ruchu obrony praw zwierząt, wspierali akcje organizowane przez Amanda Foundation, Washington Wildlife Protection Association, The Ark Trust's Genesis Awards oraz Meat Out.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]