Kinderhymne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kinderhymne
Kinderhymne
pol. Hymn dziecięcy
Państwo Niemcy
Tekst Bertolt Brecht, 1949
Muzyka Hanns Eisler, 1949

Kinderhymne (niem. Hymn dziecięcy, określany też od pierwszych słów Anmut sparet nicht noch Mühe) – wiersz Bertolta Brechta z 1949, napisany jako alternatywny hymn narodowy Niemiec względnie NRD, do którego muzykę napisał Hanns Eisler. Władze NRD zdecydowały się jednak na pieśń Auferstanden aus Ruinen Johannesa Bechera, również z muzyką Eislera. Metryka obu tekstów jest jednakowa i odpowiada Pieśni Niemców, dotychczasowemu hymnowi Niemiec, mogą być one zatem śpiewane również do jego melodii.

Hymn Brechta zawiera wezwanie do dbania o Niemcy jak również przyjaźń między narodami. Druga strofa stanowi bezpośrednie nawiązanie do pierwszej strofy Pieśni Niemców, definiując granice Niemiec bez pretensji terytorialnych wobec Polski, Danii, Holandii, Austrii i Włoch (od morza do Alp, od Odry do Renu), a także mówiąc o niewywyższaniu się Niemców ponad inne narody (Pieśń Niemców zaczyna się od słów Niemcy [...] ponad wszystko na świecie).

Po ponownym zjednoczeniu Niemiec w 1990 kilka komitetów obywatelskich i mediów zaangażowało się bezskutecznie w kampanię na rzecz ogłoszenia tekstu Brechta nowym hymnem Niemiec.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]