Kino Bajka w Kluczborku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kino Bajka w Kluczborku
Residenz-Lichtspiele
Państwo

 Polska

Województwo

 opolskie

Miejscowość

Kluczbork

Adres

ul. gen. Pułaskiego 3

Architekt

Alfred Lenz

Inwestor

Hermann Neumann (od 1910 roku), Bolesław Mayer (od 1946 roku)

Zniszczono

II wojna światowa

Odbudowano

1946

Pierwszy właściciel

Hermann Neumann

Kolejni właściciele

Bolesław Mayer

Obecny właściciel

Miasto Kluczbork (od 2009 roku)

brak współrzędnych
Strona internetowa

Kino Bajka w Kluczborku – zabytkowe kino w Kluczborku, znajdujące się przy ulicy Pułaskiego[1].

Historia kina[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze kino w Kluczborku powstało w 1910 roku, w Hotelu Fürst Blücher na rynku[2]. Było to pierwsze kino w mieście[3]. Pierwszy właścicielem kina został Hermann Neumann, który w 1914 roku posiadał kina również w Byczynie, Oleśnie i Wołczynie.

Rynek z Ratuszem w Kluczborku z lotu ptaka – 1930 r.

9 listopada, lub września 1927 roku kino Residenz Lichtspiele zmieniło siedzibę i przeniosło się do nowego gmachu, zaprojektowanego przez architekta Alfreda Lenza przy ulicy Fredrichstrasse (obecnej ulicy gen. Pułaskiego).

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

W czasie wojny Sowieci trzymali w budynku Kina konie, a aparatura kinowa była ukryta w magazynie na terenie kluczborskiej betoniarni. Po II wojnie światowej w 1945 roku kino reaktywował Bolesław Mayer[4]. Rodzina Mayerów przyjechała do Kluczborka ze Lwowa w maju 1945 roku. W 1946 roku Mayer został zatrudniony jako kinooperator przez Okręgowy Zarząd Kin Przedsiębiorstwa Państwowego „Film Polski” w Katowicach. Od 1946 roku Kino nosi nazwę Bajka. Jednym z pierwszych seansów były „Zakazane piosenki”. Bolesław Mayer pracował przez 10 lat jako kinooperator[5].

Historia współczesna[edytuj | edytuj kod]

W 2008 roku Kino zostało wystawiane na sprzedaż. Miasto odkupiło je kino za 400 tys. złotych. 22 września 2009 Burmistrz Kluczborka podpisał akt notarialny kupna kina. Remont rozpoczęty w 2015 roku, został sfinansowany przez gminę Kluczbork. Koszt remontu z wykupem i wyposażeniem wyniósł 6,5 mln złotych. Sala widowiskowa została przystosowana do projekcji filmowych, spektakli teatralnych, koncertów i konferencji. Zlikwidowano przedwojenne: balkon i loże, a zamiast nich dodano skos .Stary budynek zaplecza został wyburzony. Przebudowane zostało patio - powstał podjazd dla osób niepełnosprawnych.

Obecne wyposażenie kina wynosi ponad 1 mln złotych. Kino posiada projektor cyfrowy, który pozwala na wyświetlanie filmów dostarczanych przez dystrybutorów kinowych, ale też daje możliwość podłączania innych nośników. Filmy wyświetlane są w jakości 4K, jak i 3D.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Centrum Aktywności Lokalnej | Kino Bajka w Kluczborku – Centrum Aktywności Lokalnej | Kino Bajka w Kluczborku [online] [dostęp 2022-11-22] (pol.).
  2. Pierzeja południowa, pl. Rynek, Kluczbork - zdjęcia [online], polska-org.pl [dostęp 2022-11-22].
  3. Mirosław Dragon, Kino Bajka w Kluczborku ma już 90 lat [wideo] [online], Nowa Trybuna Opolska, 5 grudnia 2017 [dostęp 2022-11-22] (pol.).
  4. Nowa Trybuna Opolska | NTO.pl, Kino Bajka w Kluczborku ma już 90 lat. Zobacz, jak kiedyś wyglądało [online], 7 grudnia 2017.
  5. Mirosław Dragon, Jak uruchamiano po wojnie kino Bajka w Kluczborku [zdjęcia] [online], Nowa Trybuna Opolska, 15 lipca 2016 [dostęp 2022-11-22] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]