Kishin Shinoyama

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kishin Shinoyama po lewej, klęczący
Kishin Shinoyama z modelkami, 1975

Kishin Shinoyama (jap. 篠山紀信 Shinoyama Kishin?, ur. 3 grudnia 1940 w Tokio)japoński fotograf i artysta współczesny. Uważany za jednego z najważniejszych fotografików japońskich swojego pokolenia. Tworzy głównie mocno stylizowane, "abstrakcyjne" akty. Znany również jako twórca słynnego zdjęcia przedstawiającego pocałunek Johna Lennona i Yoko Ono, widniejącego na okładce albumu Double Fantasy[1]. W 1991 roku wydawniczy sukces odniósł jego photobook Santa Fé, poświęcony aktorce i śpiewaczce Rie Miyazawa, który został sprzedany w 1,5 mln egzemplarzy. Stworzył własny, unikalny styl gekisha, łączył technikę cyfrową i film, wprowadził również nowatorską technikę robienia zdjęć z jednoczesnym zastosowaniem kilku aparatów, zwaną shinorama.

Życiorys[edytuj]

Urodził się jako drugi syn mnicha buddyskiego[2], studiował fotografię na tokijskim Uniwersytecie Nihon. W latach 1961 i 1968, pracował dla agencji Light-House, od roku 1968 jako fotografik niezależny, w dziedzinie mody, sportu i reklamy. W roku 1970 wybrany fotografem roku przez związek fotografików japońskich.

W roku 2011 stworzył serię zdjęć zatytułowaną Atokata (Ślady) inspirowanych zniszczeniami spowodowanymi tsunami na wschodnim wybrzeżu Japonii[3]. Zdjęcia te będą pokazywane po raz pierwszy w Europie podczas wystawy w ramach XXI Ars Cameralis w katowickiej BWA od końca listopada 2012[4].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]