Kithira

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Kithira
Główny port wyspy - Diakofti
Główny port wyspy - Diakofti
Kontynent Europa
Państwo  Grecja
Akwen Morze Jońskie
Powierzchnia 279,593 km²
Populacja (2001)
 • liczba ludności
 • gęstość

3354
12,0 os./km²
Położenie na mapie Grecji
Mapa lokalizacyjna Grecji
Kithira
Kithira
Ziemia 36°31′N 23°00′E/36,516667 23,000000
Mapa wyspy
Mapa wyspy

Kithira, Kythera, Tsirigho (starożytna Kytera), Cytera, grec. Κύθηρα – grecka wyspa na Morzu Śródziemnym, historycznie część Wysp Jońskich, współcześnie zaliczana administracyjnie do nomarchii Pireus. Leży naprzeciwko wschodniego cypla Półwyspu Peloponeskiego u wejścia do Zatoki Lakońskiej.

Liczy ok. 279,6 km² i 3,35 tys. mieszkańców (2001). Głównym miastem jest Kithira (albo Chora). Wyspa administracyjnie zalicza się do nomarchii Pireusu w regionie administracyjnym Attyka. Pagórkowaty i kamienisty teren jest wynikiem działalności silnych wiatrów i fal morskich, które utworzyły liczne zatoki i wysokie klify.

W przeszłości wyspa miała bardzo ważne znaczenie strategiczne ze względu na krzyżujące się tu szlaki morskie. Na początku II tysiąclecia p.n.e. wyspa znajdowała się pod wpływem cywilizacji minojskiej. W 424 p.n.e. kontrole nad nią przejęły Ateny. Później wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk, kolejno władali tu Rzymianie, Bizantyjczycy, Wenecjanie, Turcy. Jej mieszkańcy często padali też ofiarą grasujących tu piratów z rejonu Afryki Północnej. W latach 1800-1807 była częścią Republiki Siedmiu Wysp. Ostatecznie 21 maja 1864 wyspa została włączona do młodego państwa greckiego.

Wyspa w szczytowym okresie (1864) liczyła ok. 14 tys. mieszkańców, później liczba ludności zmalała ze względu na dużą emigrację do innych krajów i do Grecji kontynentalnej. Kithira leży w rejonie o wysokiej aktywności sejsmicznej, ostatnio notowane tu trzęsienie ziemi miało miejsce 8 stycznia 2006.

Wyspa posiada swój własny port w Diakofti, który obsługuje połączenia do Gythionu, Antikythiry, Pireusu oraz na Kretę i do Neapoli (port na Peloponezie). Istnieje tu także lotnisko w odległości 8 km od stolicy Kithiry.

Cytera - mit. Grec. gwiazda miłości; planeta Wenus, nazwana tak od wyspy Cytery," która ujrzała jej narodziny. "

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]