Klis

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Klis
Ilustracja
Klis widziany z twierdzy
Państwo  Chorwacja
Żupania splicko-dalmatyńska
Położenie na mapie Chorwacji
Mapa lokalizacyjna Chorwacji
Klis
Klis
Ziemia43°33′40″N 16°31′24″E/43,561111 16,523333

Klis (wł. Clissa) – wieś w środkowej Dalmacji (Chorwacja), położona ok. 10 km na północny wschód od Splitu, w przełęczy o tej samej nazwie. Liczba mieszkańców wynosi 2,557. Wraz z ośmioma pobliskimi wsiami tworzy gminę liczącą 4,367 mieszkańców (dane z 2001 roku).

Wieś leży na przełęczy między górami Mosor i Kozjak, na wysokości 360 m n.p.m. Dzięki swemu położeniu Klis już od czasów imperium rzymskiego posiadał strategiczne znaczenie. Przebiegała przez niego jedyna łatwo przejezdna droga łącząca wnętrze kontynentu z wybrzeżem Adriatyku. Nic dziwnego, że nadano mu nazwę „klucza” (gr. Kleisa – klucz). Twierdzę na wznoszącym się nad osadą wzgórzu postawili już Rzymianie, następnie przechodziła ona kolejno w ręce Chorwatów, Wenecjan, Turków, Francuzów i Austriaków. Twierdza Klis przez wieki stanowiła najważniejszą fortecę w rejonie dzisiejszej Chorwacji. Aktualnie uznawana jest za jeden z cenniejszych zabytków tego kraju. We wsi zachowała się także bardzo stara turecka studnia.

Z powodu położenia Klis narażony jest na stosunkowo silne wiatry bora.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dalmacja. Historia, Sztuka, Dziedzictwo kultury”, Antun Travika, tłum. Henryk Jaroszewicz, wyd. Forum 2005, ​ISBN 953-179-714-5