Koło podbiegunowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mapa świata z zaznaczonym arktycznym kołem podbiegunowym
Mapa świata z zaznaczonym antarktycznym kołem podbiegunowym
Mapa Arktyki; niebieska linia przerywana – koło podbiegunowe północne
Mapa Antarktyki; niebieska linia przerywana – koło podbiegunowe południowe

Koło podbiegunowerównoleżnik ziemski o szerokości geograficznej 66°33'39"N (na półkuli północnej) lub 66°33'39"S (na półkuli południowej)[1].

Koło podbiegunowe jest nieustannie w ruchu i zmienia nieznacznie swoją szerokość geograficzną. Przez ostatni milion lat granica ta zmieniała się o blisko 250km (65,5°-67,7°N i S). Obecnie (do roku 2015) północne koło podbiegunowe przesuwa się na północ a południowe na południe. 1 grudnia 2013 roku znajdowało się na szerokości odpowiednio 66°33'45.066"N i 66°33'45.066"S (według wzoru J.Laskara).

Na kole podbiegunowym Słońce powinno znajdować się na horyzoncie, gdy nad Zwrotnikiem Raka lub Zwrotnikiem Koziorożca znajduje się ono w zenicie. W rzeczywistości Słońce jest widoczne wówczas trochę wyżej z powodu refrakcji. Odległość koła podbiegunowego od bieguna wynika z nachylenia osi obrotu Ziemi do płaszczyzny ekliptyki. Gdyby to nachylenie było mniejsze niż 45°, koła podbiegunowe znajdowałoby się bliżej równika niż zwrotniki – z taką konfiguracją mamy do czynienia np. na planecie Uran.

Na wyższych szerokościach geograficznych w dniach przesilenia letniego lub zimowego Słońce przez całą dobę znajduje się pod horyzontem – odpowiednio na półkuli północnej na przełomie 4. kwartału i 1. kwartału następnego roku, na południowej – na przełomie 2. i 3. kwartału, gdy panuje tam zima. Występuje tam wówczas tzw. noc polarna. Sytuacja odwrotna, kiedy Słońce znajduje się cały czas ponad horyzontem, to dzień polarny.

Ze względu na zjawisko refrakcji atmosferycznej obszary występowania nocy polarnych i dni polarnych nie pokrywają się ze sobą. Obszar występowania dni polarnych jest nieco większy niż obszar zawarty wewnątrz koła podbiegunowego i wynosi φ >65°42', zaś obszar nocy polarnych – nieco mniejszy wynoszący φ >67°24'.

Państwa leżące na kole podbiegunowym północnym[edytuj]

Galeria północnego koła podbiegunowego[edytuj]

Przypisy

  1. stan na 1 stycznia 2000 roku według wzoru Juliana Laskara

Zobacz też[edytuj]