Kościół św. Andrzeja Apostoła w Jaworniku Polskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Andrzeja Apostoła w Jaworniku Polskim
A-48[1]. z dnia 4.12.2001
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 podkarpackie

Miejscowość

37-232 Jawornik Polski 13

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

św. Andrzeja Apostoła

Położenie na mapie Jawornika Polskiego
Mapa konturowa Jawornika Polskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Andrzeja Apostoła w Jaworniku Polskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Andrzeja Apostoła w Jaworniku Polskim”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Andrzeja Apostoła w Jaworniku Polskim”
Położenie na mapie powiatu przeworskiego
Mapa konturowa powiatu przeworskiego, blisko dolnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Andrzeja Apostoła w Jaworniku Polskim”
Położenie na mapie gminy Jawornik Polski
Mapa konturowa gminy Jawornik Polski, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Andrzeja Apostoła w Jaworniku Polskim”
Ziemia49°53′21,001″N 22°16′55,999″E/49,889167 22,282222
Strona internetowa

Kościół św. Andrzeja Apostoła w Jaworniku Polskim – kościół znajdujący się w województwie podkarpackim, w powiecie przeworskim, w gminie Jawornik Polski, w Jaworniku Polskim.

Zabytkowy zespół w skład którego wchodzi kościół, plebania oraz kaplica grobowa rodziny Gurskich wpisany został do rejestru zabytków nieruchomych województwa podkarpackiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kościół zbudowany w latach 1838–1839. Poprzedni drewniany, noszący wezwanie Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła rozebrano w XIX wieku[2]. Na cmentarzu grzebalnym znajduje się zabytkowa kaplica grobowa rodziny Gurskich z 1850 roku. Plebania pochodzi z 1917 roku[1].

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Budynek murowany, jednonawowy z wieżą od frontu, założony na planie krzyża łacińskiego. Prezbiterium węższe od nawy. Ołtarz główny i dwa boczne o cechach późnobarokowych[3].

Obiekty wpisane do rejestru zabytków
Kościół
Plebania
Kaplica grobowa Gurskich

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]