Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sulmierzycach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sulmierzycach
1070/A z dnia 1 kwietnia 1970[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Sulmierzyce

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej w Sulmierzycach

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie Sulmierzyc
Mapa konturowa Sulmierzyc, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sulmierzycach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sulmierzycach”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sulmierzycach”
Położenie na mapie powiatu krotoszyńskiego
Mapa konturowa powiatu krotoszyńskiego, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sulmierzycach”
Ziemia51°36′23″N 17°31′47″E/51,606389 17,529722

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sulmierzycachrzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Sulmierzyce. Mieści się przy ulicy Nowej. Należy do dekanatu Zduny.

Świątynia trzynawowa, wybudowana w 1809 roku w stylu klasycystycznym, po pożarze w 1878 odbudowana w 1879 roku, z dodaniem elementów neobarokowych, konsekrowana w 1895 roku przez arcybiskupa Floriana Stablewskiego. 40-metrowa wieża jest ozdobiona cebulastą kopułą i mieści się nad głównym wejściem. Nawa główna jest oddzielona od naw bocznych ośmioma filarami. Nad prezbiterium umieszczona jest mała wieżyczka pokryta cynkiem, w której znajduje się dzwon - sygnaturka.

Wyposażenie wnętrza pochodzi z siedemnastego i osiemnastego stulecia (m.in. wczesnobarokowy krucyfiks), w ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Boreckiej z 1634 roku. Ufundowała go Zofia Marcinkowicz - matka ówczesnego proboszcza sulmierzyckiego - Wojciecha Marcinkowicza. W kruchcie mieszczą się epitafia upamiętniające czterech proboszczów.

Wymiary kościoła: długość - 44,56 metrów, szerokość - 20,83 metrów, wysokość - 12 metrów[2].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego [online] [dostęp 2020-08-13].
  2. Kościoły. Miasto Sulmierzyce. [dostęp 2012-11-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-04-28)]. (pol.).