Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pratulinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół świętych Apostołów Piotra i Pawła
Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich
Distinctive emblem for cultural property.svg A/28[1] z dnia 08.04.1966
kościół parafialny,sanktuarium
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Pratulin

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

świętych Apostołów Piotra i Pawła

Położenie na mapie gminy Rokitno
Mapa konturowa gminy Rokitno, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętych Apostołów Piotra i PawłaSanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko prawej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół świętych Apostołów Piotra i PawłaSanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, blisko górnej krawiędzi po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętych Apostołów Piotra i PawłaSanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich”
Położenie na mapie powiatu bialskiego
Mapa konturowa powiatu bialskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętych Apostołów Piotra i PawłaSanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich”
Ziemia52°10′10,0″N 23°26′03,9″E/52,169444 23,434417

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawłarzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Janów Podlaski diecezji siedleckiej.

Ołtarz główny

Obecna świątynia murowana w stylu neoklasycystycznym, została wzniesiona kosztem Tadeusza Mostowskiego, wiernych i miejscowego proboszcza księdza Franciszka Szemiotha w 1838 roku. W 1875 roku władze rosyjskie zamieniły kościół na cerkiew[2].

Kościół jest jednoczesnie Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich - poświęcony zamordowanym 23 stycznia 1874 roku unitom pratolińskim. Od strzałów żołnierzy carskich śmierć męczęńską poniosło 13. mężczyzn broniących swej unickiej świątyni przed przemianowaniem na cerkiew prawosławną. 6 października 1996 roku papież Jan Paweł II beatyfikował w Rzymie Męczenników Podlaskich. Relikwie błogoslawionych umieszczone są w ołtarzu głównym kościoła[3].

W głównym ołtarzu znajduje się obraz świętych Apostołów Piotra i Pawła. Z lewej i prawej strony tego obrazu znajdują się wizerunki św. Franciszka z Asyżu i św. Stanisława biskupa. W dwóch bocznych ołtarzach są umieszczone obrazy Matki Bożej Częstochowskiej i Chrystusa Ukrzyżowanego. W latach 50. XX wieku świątynia wzbogaciła się o ambonkę i dębowe ławki. Kościół posiada także Droga Krzyżowa, wykonaną przez parafianina z Pratulina p. Parafiniuka. Pamiątką po istniejącej w Pratulinie cerkwi unickiej jest obraz Matki Bożej Unickiej „Nadziei Jedności”[4].

W kościele znajdują się organy 7–głosowe wykonane w 1949 roku przez warszawskiego organmistrza Zygmunta Kamińskiego[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo lubelskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2021 [dostęp 2016-01-02].
  2. Pratulin, Parafia Św. Ap. Piotra i Pawła, Sanktuarium Bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy (pol.). diecezja siedlecka. [dostęp 2016-01-02].
  3. Grzegorz Polak, Święte, świętsze, najświętsze. Przewodnik po sanktuariach w Polsce. AGORA S.A. . Warszawa 2013. str. 245
  4. Parafia św. Apostołów Piotra i Pawła (pol.). Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Podlaskich w Pratulinie. [dostęp 2016-01-02].
  5. Pratulin, Parafia Św. Ap. Piotra i Pawła, Sanktuarium Bł. Wincentego Lewoniuka i 12 Towarzyszy (pol.). Organy w diecezji siedleckiej. [dostęp 2016-01-01].