Kościół Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół pw. Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach
Distinctive emblem for cultural property.svg A-462 z dnia 25.11.1986 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Miejscowość

Kęty

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach

Wezwanie

Świętych Małgorzaty i Katarzyny

Położenie na mapie Kęt
Mapa konturowa Kęt, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach”
Położenie na mapie powiatu oświęcimskiego
Mapa konturowa powiatu oświęcimskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach”
Położenie na mapie gminy Kęty
Mapa konturowa gminy Kęty, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół pw. Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach”
Ziemia49°53′04,98″N 19°13′14,95″E/49,884717 19,220819

Kościół Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętachkościół parafialny parafii Świętych Małgorzaty i Katarzyny w Kętach, najstarszej budowli w mieście. Barokowy kościół zbudowany w latach 1657-1685, powstały w miejscu dawniejszej drewnianej świątyni z XIII wieku. W jego bezpośrednim otoczeniu znajduje się kościół pw. św. Jana Kantego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym kościołem parafialnym Kęt był istniejący w miejscu dzisiejszej świątyni kościół drewniany z XIII wieku, który w XIV wieku zastąpiono budowlą murowaną. Ten drugi z kolei kościół został zniszczony w czasie potopu szwedzkiego w 1657, a do roku 1685 został odbudowany w stylu barokowym. Do odbudowy wykorzystano część murów wcześniejszego kościoła.

Pod koniec XVIII wieku niszczeniu uległa część sklepienia głównej nawy kościoła ponad wejściem głównym. W czasie remontu po tych zniszczeniach dobudowano od strony zachodniej (frontowej) kościelną wieżę o wysokości 40 m. Początkowo była ona zakończona drewnianą konstrukcją, którą w roku 1910 wymieniono na neobarokowy hełm kryty blachą miedzianą według projektu architekta K. Wyczyńskiego[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie, Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2021 [dostęp 2010-04-19].
  2. J. Bogdanowski, A. Böhm, P. Patoczka, Miasto Kęty. Studium krajobrazowe urbanistyczno-konserwatorskie, Państwowa Służba ochrony Zabytków, Kraków 1988

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]