Przejdź do zawartości

Kościół św. Antoniego Padewskiego w Łysakowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Antoniego Padewskiego
Zabytek: nr rej. A-1204 z 20.08.2013[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Miejscowość

Łysakowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Antoniego Padewskiego w Łysakowie

Wezwanie

św. Antoniego Padewskiego

Wspomnienie liturgiczne

13 czerwca

Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Antoniego Padewskiego”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Antoniego Padewskiego”
Położenie na mapie powiatu ciechanowskiego
Mapa konturowa powiatu ciechanowskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Antoniego Padewskiego”
Położenie na mapie gminy Grudusk
Mapa konturowa gminy Grudusk, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Antoniego Padewskiego”
Ziemia53°01′21,2″N 20°36′07,8″E/53,022556 20,602167

Kościół świętego Antoniego Padewskiego w Łysakowierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat ciechanowski zachodni diecezji płockiej).

Obecny, murowany kościół został wybudowany w 1881 roku przez księdza Bonifacego Kulasińskiego. Konsekrowany został w dniu 13 października 1885 roku przez biskupa pomocniczego diecezji płockiej Henryka Piotra Kossowskiego. Wyposażenie świątyni, do którego należą: ołtarz główny z obrazem św. Antoniego i trzy boczne (pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej, św. Jakuba i św. Franciszka), powstało pod koniec XIX wieku. Dziesięciogłosowe organy zostały wykonane w 1900 roku przez Jana Szrejberta z Włocławka. Gruntowną restauracją kościoła zajął się ksiądz Włodzimierz Kosiorek, proboszcz parafii w latach 1981–2001. Na początku XXI wieku, w czasie urzędowania proboszczów parafii: księdza Marka Jędrzejewskiego i księdza Teofila Andrzeja Kapuścińskiego, została założona nowa posadzka z płyt granitowych, a także zostały zamontowane nowe ławki dębowe w świątyni i prezbiterium. Później zostały wyremontowane organy i pomalowany został dach kościoła[2].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo mazowieckie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2024 [dostęp 2023-04-06].
  2. Łysakowo, Parafia pw. św. Antoniego Padewskiego. Diecezja płocka. [dostęp 2023-04-06]. (pol.).