Kościół św. Barbary i Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Rechcie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętej Barbary i Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła
A/826 z 16.07.1996[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Rechta

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Barbary i Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Rechcie

Wezwanie

św. Barbary i Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła

Wspomnienie liturgiczne

4 grudnia i poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego

Położenie na mapie gminy Kruszwica
Mapa konturowa gminy Kruszwica, blisko lewej krawiędzi nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Barbary i Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Barbary i Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Barbary i Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła”
Położenie na mapie powiatu inowrocławskiego
Mapa konturowa powiatu inowrocławskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Barbary i Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła”
Ziemia52°36′51,3″N 18°14′36,2″E/52,614250 18,243389

Kościół świętej Barbary i Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Rechcierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat strzeliński archidiecezji gnieźnieńskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w 1758 roku w stylu barokowym. Wybudowano ją z drewna, charakteryzuje się konstrukcją zrębową i jednonawowym wnętrzem. Zamknięte trójbocznie prezbiterium jest mniejsze w stosunku do nawy, z boku przylega do niego zakrystia. Kruchta jest umieszczona z przodu nawy i posiada wejście osłonięte gankiem z trójkątnym szczytem, podpartym czterema słupami. Dach świątyni jest dwukalenicowy, pokryty łupkiem z sześciokątną wieżyczką na sygnaturkę, zwieńczoną blaszanym dachem hełmowym z latarnią. We wnętrzu można zobaczyć częściowo przeniesione wyposażenie z pierwszej kaplicy św. Barbary, m.in. XV-wieczną rzeźbę zesłania Ducha Świętego, której autor wywodził się z kręgu uczniów Wita Stwosza, i zapewne również ołtarz główny, na którym została odkryta data „1725”. Belka tęczowa jest ozdobiona krucyfiksem z XIX wieku, a na ścianach jest umieszczona skromna polichromia o stylizowanych motywach kujawskich, wykonana w latach 90. XX wieku przez Marię Patyk. W oknach są wprawione witraże[2]. W 2014 we wnętrzu kościoła przeprowadzono prace konserwatorskie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2022-06-14].
  2. Rechta par. pw. św. Barbary i Matki Kościoła [online], Archidiecezja gnieźnieńska [dostęp 2022-06-14].
  3. Paweł Lachowicz: Prace konserwatorskie wnętrza kościoła w Rechcie. [w:] Pałuki i Ziemia Mogileńska nr 1167 (26/2014) [on-line]. 2014-07-10. [dostęp 2016-05-08].