Kościół św. Barbary i Walentego w Siewierzu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Świętych Barbary i Walentego
nr rej.:
- A/757/2021 z 01.02.2021 (woj. śląskie)[1]
- 779/67 z 17.06.1967 (woj. katowickie)[2]
kościół filialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Siewierz

Adres

ul. Krakowska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Macieja Apostoła

Wezwanie

św. Barbary i Walentego

Wspomnienie liturgiczne

4 grudnia i 14 lutego

Położenie na mapie Siewierza
Mapa konturowa Siewierza, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Barbary i Walentego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Barbary i Walentego”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Barbary i Walentego”
Położenie na mapie powiatu będzińskiego
Mapa konturowa powiatu będzińskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Barbary i Walentego”
Położenie na mapie gminy Siewierz
Mapa konturowa gminy Siewierz, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętych Barbary i Walentego”
Ziemia50°27′59,16″N 19°14′18,40″E/50,466433 19,238444

Kościół świętych Barbary i Walentegorzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii św. Macieja Apostoła w Siewierzu.

Jest to świątynia wybudowana w 1618 roku dzięki staraniom i z funduszy mieszczan Siewierza dla istniejącego od 1515 roku szpitala.

Budowla jest murowana i otynkowana zewnątrz i wymalowana na biały kolor. We wnętrzu jest umieszczony chór muzyczny podparty dwiema kolumnami. Ambona jest drewniana, w stylu barokowym z XVII wieku i ozdobiona malowidłami czterech Ewangelistów. Kropielnica przyścienna reprezentuje styl barokowy i została wykonana z kamienia. Ołtarz główny wchodzący w absydę, w stylu późnorenesansowym został wykonany w latach 1620-1640. Jest dekorowany ornamentem okuciowym ozdobionym rzeźbami świętych: Wojciecha, Stanisława, Marcina, Matki Bożej z Dzieciątkiem, dwóch świętych niewiast i dwóch aniołów. W ołtarzu jest umieszczony obraz świętego Walentego i świętej Barbary z 1639 roku. Tabernakulum powstało w tym samym czasie co ołtarz, ma wieloboczny kształt i jest ozdobione rzeźbami aniołów i Chrystusa Salwatora. Drugi ołtarz w stylu barokowym powstał na początku XVIII wieku i jest ozdobiony rzeźbami aniołów oraz obrazem Matki Bożej Anielskiej. Trzeci ołtarz w stylu barokowym posiada dekorację z XVIII wieku oraz malowane na deskach postacie świętych: Wawrzyńca i Andrzeja. W ołtarzu są umieszczone obrazy Św. Antoniego (przemalowano go w XIX wieku) oraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVIII wieku umieszczony w zwieńczeniu[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wykaz wpisanych obiektów do rejestru zabytków województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 5 lutego 2021 r. (pol.) wkz.katowice.pl [dostęp 2021-02-05]
  2. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2018-03-14].
  3. Kościół szpitalny św. Barbary i Walentego. Rzymskokatolicka parafia świętego Macieja Apostoła w Siewierzu. [dostęp 2018-08-15]. (pol.).