Kościół św. Jana Chrzciciela w Nowej Wsi Królewskiej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Jana Chrzciciela
A/354 z 13.07.1936[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Nowa Wieś Królewska

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Jana Chrzciciela w Nowej Wsi Królewskiej

Wezwanie

św. Jana Chrzciciela

Wspomnienie liturgiczne

24 czerwca

Położenie na mapie gminy Płużnica
Mapa konturowa gminy Płużnica, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzciciela”
Położenie na mapie powiatu wąbrzeskiego
Mapa konturowa powiatu wąbrzeskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jana Chrzciciela”
Ziemia53°19′17,2″N 18°50′26,4″E/53,321444 18,840667

Kościół świętego Jana Chrzciciela w Nowej Wsi Królewskiejrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Wąbrzeźno diecezji toruńskiej).

Budowa świątyni została rozpoczęta około 1300 roku, natomiast zakończona została w 1 połowie XIV wieku. Podczas wojen szwedzkich budowla została poważnie uszkodzona. Wyremontowano ją w 1908 roku; w tym czasie murowana iglica wieży została wymieniona na dachem namiotowy pokryty dachówką ceramiczną.

Najstarszym zabytkiem w świątyni jest rzeźba Boga Ojca w stylu późnogotyckim z 1508 roku. Ołtarz główny i boczny lewy powstały około 1700 roku, ołtarz boczny prawy pochodzi z około połowy XIX wieku i jest ozdobiony rokokowym antependium z końca XVIII stulecia, feretron z początku XVIII wieku jest ozdobiony wizerunkiem świętego Rocha, chrzcielnica w stylu rokokowym pochodzi z 2. połowy XVIII wieku. Ambona, konfesjonały, krucyfiks, rzeźby: Chrystusa Zmartwychwstałego, Józefa i Matki Bożej Bolesnej powstały pod koniec XVIII wieku. Organy z neogotyckim prospektem zostały wykonane w 1902 roku przez firmę Orgelbauanstalt A. Terletzki, Inh., Ed. Wittek, Elbing. Dzwon został odlany w 1768 roku przez Mikołaja Petersilgego w Toruniu. Oprócz tego w kościele można zobaczyć płyty nagrobne Konstancji Bagniewskiej (zmarłej w 1784 roku) i Władysława Działowskiego (zmarłego w 1858 roku)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]