Kościół św. Jerzego w Niedźwiedziu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Jerzego
A/199/1-2 z 22.04.1930[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Niedźwiedź

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Jerzego

Wezwanie

św. Jerzego

Wspomnienie liturgiczne

23 kwietnia

Położenie na mapie gminy Dębowa Łąka
Mapa konturowa gminy Dębowa Łąka, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jerzego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jerzego”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jerzego”
Położenie na mapie powiatu wąbrzeskiego
Mapa konturowa powiatu wąbrzeskiego, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Jerzego”
Ziemia53°15′04,1″N 19°01′58,3″E/53,251139 19,032861

Kościół świętego Jerzego w Niedźwiedziurzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Golub diecezji toruńskiej).

Jest to świątynia wzniesiona pod koniec XIII wieku. Nawa i wieża zostały dobudowane w 1. połowie XIV wieku. Budowla została zniszczona w 1410 roku a także podczas wojny trzynastoletniej. Odbudowana została w połowie XV stulecia. W tym okresie prezbiter­ium otrzymało sklepienie. Po spaleniu przez Szwedów świątynia została powtórnie odbudowana w 1656 roku. Wyremontowano ją w 1885 roku. W latach 1992-1993 wykonany został remont dachu wieży.

Wyposażenie kościoła powstało pod koniec XVIII wieku. Należą do niego rokokowe: ołtarz główny, ołtarze boczne, ambona, konfesjonały, krucyfiks. Późnorenesansowy styl reprezentują ławki z 1. połowy XVII stulecia. Drzwi do zakrystii i granitowa kropielnica pochodzą z okresu średniowiecza. Ciekawy jest również żeliwny krucyfiks z 1886 roku. Organy z prospektem neobarokowym i współczesnym jego wyposażeniu powstały pod koniec XIX wieku i wykonała je firma Julius Witt z Danzig (Gdańska); instrument posiada: trakturę mechaniczną, wiatrownice mechaniczno-stożkowe, 9 rejestrów, l manuał + pedał, miech fałdowy. Świątynia może się również poszczycić wyposażeniem złotniczym w stylu rokokowym: monstrancją z 1757 roku, świecznikiem ołtarzowym z 1792 roku, kielichem mszalnym z 3. ćwierci XVIII wieku. Pacyfikał powstał w 2. połowie XIX wieku, natomiast wiszący świecznik korpusowy został wykonany na przełomie XIX i XX wieku[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2023-03-18].
  2. Kościół parafialny w Niedźwiedziu. Gmina debowa ąka. Portal infromacyjny. [dostęp 2023-03-18]. (pol.).