Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brzyskorzystwi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej
A/29 z 22.11.2000[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Brzyskorzystew

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Brzyskorzystwi

Wezwanie

św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Wspomnienie liturgiczne

25 listopada

Położenie na mapie gminy Żnin
Mapa konturowa gminy Żnin, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie powiatu żnińskiego
Mapa konturowa powiatu żnińskiego, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Ziemia52°54′09,9″N 17°38′30,1″E/52,902750 17,641694

Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Brzyskorzystwirzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat żniński archidiecezji gnieźnieńskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w latach 1826-1828. Wybudowano ją w konstrukcji szkieletowej (szachulcowej). Budowla jest orientowana, jednonawowa, posiada trójbocznie zamknięte prezbiterium, do którego od strony południowej jest dostawiona murowana zakrystia z lat trzydziestych ubiegłego stulecia. Od strony zachodniej nad szczytem nawy dobudowana została kwadratowa wieża nakryta baniastym dachem hełmowym z latarnią. Na hełmie znajduje się żelazny krzyż umieszczony na kuli. Wnętrze kościoła hest nakryte płaskim stropem. Do elementów wyposażenia świątyni należą m.in. neobarokowy ołtarz główny z początku XIX wieku, ozdobiony obrazem patronki – świętej Katarzyny Aleksandryjskiej, ołtarz boczny, reprezentujący styl gotycki, ozdobiony obrazami Przemienienia Pańskiego i Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, dwa dzwony o imionach: św. Wojciech i św. Katarzyna[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2023-02-22].
  2. Brzyskorzystew, par. pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej [online], Archidiecezja gnieźnieńska [dostęp 2023-02-22].