Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Mnichowicach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej
679/A z 14.07.1969[1]
kościół filialny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Mnichowice

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Anny w Bralinie

Wezwanie

św. Katarzyny Aleksandryjskiej

Wspomnienie liturgiczne

25 listopada

Położenie na mapie gminy Bralin
Mapa konturowa gminy Bralin, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Położenie na mapie powiatu kępińskiego
Mapa konturowa powiatu kępińskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej”
Ziemia51°15′26,2″N 17°52′49,8″E/51,257278 17,880500

Kościół świętej Katarzyny Aleksandryjskiej w Mnichowicachrzymskokatolicki kościół filialny należący do parafii św. Anny w Bralinie (dekanat Bralin diecezji kaliskiej).

Jest to budowla wzniesiona w stylu klasycystycznym w 1802 roku, murowana, jednoprzestrzenna, posiada masywną wieżę od strony północnej i obszerne prezbiterium zamknięte półkoliście. Znajduje się w centrum wsi i otoczona jest cmentarzem przykościelnym.

Integralną częścią wyposażenia świątyni są 22 obiekty. Zabytkami ruchomymi są głównie barokowe i klasycystyczne dzieła snycerki, rzeźby, malarstwa i sztuki użytkowej z XVIII i XIX wieku.

Kościół znajduje się w zadawalającym stanie technicznym, jest użytkowany, nie ma poważnych zagrożeń natury konstrukcyjnej.

Zachowane elementy wyposażenia znajdują się w stanie zadowalającym albo dobrym. Ołtarze, ambona, chrzcielnica, rzeźby i prospekt organowy pokrywają wtórne malatury. Najpilniejszej interwencji konserwatorskiej potrzebuje obraz Ukrzyżowania z powodu licznych odprysków warstwy malarskiej oraz gruntownie przemalowany obraz ołtarzowy św. Jana Nepomucena[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2021-03-30].
  2. Gminny program opieki nad zabytkami dla gminy Bralin na lata 2015 – 2018. Biuletyn Informacji Publicznej Gmina Bralin. [dostęp 2021-03-30].