Kościół św. Klemensa w Ustroniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół św. Klemensa papieża i męczennika w Ustroniu
Distinctive emblem for cultural property.svg 186/60 z dnia 2.03.1960 r.
oraz A-352/78 z 7.07.1978 r.[1]
kościół parafialny
Ilustracja
Państwo  Polska
Województwo  śląskie
Miejscowość Ustroń
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Parafia Parafia św. Klemensa w Ustroniu
Wezwanie św. Klemens
Położenie na mapie Ustronia
Mapa konturowa Ustronia, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Klemensa papieża i męczennika w Ustroniu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Klemensa papieża i męczennika w Ustroniu”
Położenie na mapie województwa śląskiego
Mapa konturowa województwa śląskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Klemensa papieża i męczennika w Ustroniu”
Położenie na mapie powiatu cieszyńskiego
Mapa konturowa powiatu cieszyńskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Klemensa papieża i męczennika w Ustroniu”
Ziemia49°43′12,3″N 18°48′34,8″E/49,720083 18,809667

Kościół pod wezwaniem św. Klemensa papieża i męczennikarzymskokatolicki kościół parafialny w Ustroniu na Śląsku Cieszyńskim.

Pierwsze wzmianki o parafii ustrońskiej pochodzą z 1447 r. Kościół był wówczas drewniany i zlokalizowany na obecnym starym cmentarzu katolickim. W okresie reformacji trafił w ręce ewangelików. Do Kościoła katolickiego powrócił w 1654 r., jako filialny parafii w Goleszowie. Pod koniec XVIII w. z powodu fatalnego stanu budynku podjęto decyzję o jego zamknięciu.

Przerwa w działalności trwała zaledwie rok - w 1784 r. utworzono nową, samodzielną parafię, a za świątynię posłużyła kaplica zlikwidowanego sierocińca jezuickiego. Po jej przebudowie na kościół późnobarokowo-klasycystyczny, poświęcono go w 1788 r. - pierwszym proboszczem został były jezuita, pochodzący ze Skoczowa ksiądz Franciszek Teodor Entzendorfer.

W 1837 r. w miejsce dotychczasowej wieży drewnianej wybudowano nową murowaną, a w 1840 r. poszerzono nawę i prezbiterium. W takim kształcie świątynia istnieje do dnia dzisiejszego.

Budynek kościoła został zwrócony prezbiterium na zachód. Posiada nawę trójprzęsłową, a w niej i w transepcie sklepienia żaglaste o wydatnych gurtach. Okna są zamknięte łukiem segmentowym, a dach dwuspadowy obecnie pokryty jest blachą. Wieża czworoboczna o oknach zamkniętych półkoliście nakryta została kopulastym hełmem i posiada zegar.

W ostatnich latach XX w. dokonano kilku znaczących remontów - w 1997 r. wymieniono zegar na wieży. Z zachowanych, ciekawszych elementów należy wymienić barokowo-klasycystyczną ambonę, chrzcielnicę, obraz św. Klemensa z XIX w., drewniane stacje drogi krzyżowej z końca XIX w. oraz organy firmy Rieger o trakturze gry pneumatycznej z początku XX w. Przed kościołem stoją kamienne figury św. Jana Nepomucena oraz św. Józefa z Dzieciątkiem, wykonane pod koniec XVIII w. przez Wacława Donaya ze Skoczowa.

Od strony północnej do kościoła przylega dawny jezuicki sierociniec z 1740 r., częściowo rozebrany w latach 30. XX w.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]