Kościół św. Małgorzaty w Łobdowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętej Małgorzaty
A/198/1-2 z 13.07.193631.12.1987[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Łobdowo

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Małgorzaty

Wezwanie

św. Małgorzaty

Wspomnienie liturgiczne

20 lipca

Położenie na mapie gminy Dębowa Łąka
Mapa konturowa gminy Dębowa Łąka, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Małgorzaty”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Małgorzaty”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Małgorzaty”
Położenie na mapie powiatu wąbrzeskiego
Mapa konturowa powiatu wąbrzeskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętej Małgorzaty”
Ziemia53°13′04,4″N 19°06′58,4″E/53,217889 19,116222

Kościół świętej Małgorzaty w Łobdowierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Golub diecezji toruńskiej).

Jest to świątynia wzniesiona w 1. połowie XIV wieku, w 1665 roku została wyremontowana po zniszczeniach, od 1789 roku była kościołem filialnym, natomiast od 1835 roku ponownie parafialnym. Być może w 1665 roku wnętrze zostało nakryte pozornym sklepieniem kolebkowym, natomiast w XVI wieku został odbudowany narożnik północno-zachodniej wieży i wzmocniony skarpą.

Do zabytkowego wyposażenia budowli należą: kropielnice granitowe z okresu średniowiecza (duża i mała), krucyfiks w stylu późnogotyckim z 2. ćwierci XVI wieku, późnorenesansowy ołtarz główny z początku XVII stulecia, krucyfiksy i rzeźba anioła z końca XVII stulecia. Oprócz tego można wyróżnić: chór muzyczny z XVIII wieku, dwa konfesjonały i ławy, ołtarze boczne (prawy Matki Bożej Szkaplerznej i lewy Jana z Łobdowa) z początku XVIII stulecia. W 2. połowie XVIII wieku powstały rzeźby Michała Archanioła i nie ustalonego świętego. Z kolei, w 1. połowie XVIII wieku zostały wykonane rzeźby Chrystusa Zmartwychwstałego i św. Biskupa. Pod koniec XVIII wieku powstały chrzcielnica, skrzynia w stylu rokokowym oraz drewniany kartusz. Ambona jest przykładem stylu neorenesansowego (2. połowa XIX wieku), a prospekt organowy w stylu neobarokowym pochodzi z przełomu XIX i XX wieku, prospekt jest ozdobiony dodatkami z 1. połowy XVIII wieku (ich autorem jest P. Voelkner z Bydgoszczy, natomiast budowniczym prospektu była firma A. Terletzki Inh. Ed. Wittek z Elbląga). Cynowe świeczniki ołtarzowe pochodzą z XVIII wieku. Dzwon odlany został w 1816 roku przez Jana Meyera w Gdańsku, a ufundowali go Józef Szymański, Augustyn Gregorowicz i Jan Wrzesiński[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo kujawsko-pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2023-03-18].
  2. Kościół parafialny w Łobdowie. Gmina debowa ąka. Portal infromacyjny. [dostęp 2023-03-18]. (pol.).