Kościół św. Maksymiliana w Koninie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół Świętego Maksymiliana
w Koninie
kościół parafialny
Ilustracja
rzeźby patriotyczne przy kościele
Państwo

 Polska

Miejscowość

Konin

Adres

ul. Maksymiliana Kolbego

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Maksymiliana w Koninie

Wezwanie

św. Maksymiliana

Wspomnienie liturgiczne

14 sierpnia

Położenie na mapie Konina
Mapa konturowa Konina, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Maksymilianaw Koninie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Maksymilianaw Koninie”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Świętego Maksymilianaw Koninie”
Ziemia52°13′49,6″N 18°14′38,0″E/52,230444 18,243889

Kościół świętego Maksymiliana w Koninierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat koniński III diecezji włocławskiej).

Jest to pierwsza świątynia wzniesiona na terenie tzw. Nowego Konina, na terenie dawnej wsi Czarków. W lutym 1971 roku, po tzw. wydarzeniach grudniowych i zmianie ekipy rządzącej w Polsce, uzyskano zgodę na budowę kościoła filialnego parafii św. Wojciecha w Koninie-Morzysławiu. Jest to pierwszy w Polsce kościół noszący wezwanie Maksymiliana Kolbego, beatyfikowanego w tym samym roku.

Zadania jego budowy (w której wsparcie włączyli się księża byli więźniowie obozów koncentracyjnych) podjął się ksiądz Antoni Łassa, proboszcz parafii św. Wojciecha. Na przeznaczonym pod budowę świątyni placu została postawiona tymczasowa kaplica poświęcona św. Józefowi Robotnikowi. Plac, krzyż i kaplicę poświęcił w dniu 5 grudnia 1971 roku ówczesny biskup włocławski Jan Zaręba. Przekazał również, pochodzący z podziemi bazyliki św. Piotra w Watykanie, kamień węgielny poświęcony w dniu 17 października 1971 roku przez papieża Pawła VI, w dniu beatyfikacji Maksymiliana Kolbego. Budowa dwupoziomowej świątyni połączonej z zapleczem katechetyczno-mieszkalnym, według projektu inżyniera Aleksandra Holasa, rozpoczęła się 2 maja 1973 roku. 12 sierpnia 1973 roku biskup Jan Zaręba wmurował kamień węgielny. Pierwszą pasterkę w dolnej części świątyni odprawił 24 grudnia 1974 roku biskup pomocniczy Czesław Lewandowski.

Samodzielna parafia pod wezwaniem bł. Maksymiliana Kolbego, wydzielona z terenu parafii św. Wojciecha, powstała 15 czerwca 1977 roku, a jej pierwszym proboszczem został budowniczy kościoła, ks. Antoni Łassa. Kościół został konsekrowany przez biskupa Jana Zarębę w dniu 17 października 1981 roku, w czterdziestą rocznicę męczeństwa i w dziesięciolecie beatyfikacji jego patrona.

Jest to świątynia wzniesiona z cegły, kamienia i elementów żelbetonowych. Nad płaskim stropodachem znajduje się 44-metrowa quasi-wieża w formie żagla, zwieńczona krzyżem. Dolną kondygnację kościoła tworzą: kaplica, sale zaplecza duszpasterskiego, zakrystia, zaplecze techniczne, wentylatornia, węzeł cieplny i warsztaty. Górna, jednonawowa kondygnacja to kościół o powierzchni 1600 metrów kwadratowych. Filary i posadzka są wyłożone marmurem. Sufit jest wyłożony drewnem – jodłą syberyjską i został zaprojektowany przez Janusza Toffila. W prezbiterium jest umieszczona ściana główna ozdobiona mozaiką przedstawiającą męczeństwo św. Maksymiliana Kolbego. Na ścianach bocznych znajduje się Droga Krzyżowa – wszystko to zaprojektował i wykonał ksiądz Tadeusz Furdyna, salezjanin[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia parafii. Rzymskokatolicka parafia św. Maksymiliana w Koninie. [dostęp 2021-04-11].