Kościół św. Marii Magdaleny w Kurzętniku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Marii Magdaleny w Kurzętniku
A-413[1] z dnia 12.10.1957
kościół parafialny
Ilustracja
elewacja boczna
Państwo

 Polska

Miejscowość

Kurzętnik

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

św. Marii Magdaleny

Wezwanie

św. Marii Magdaleny

Położenie na mapie gminy Kurzętnik
Mapa konturowa gminy Kurzętnik, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marii Magdaleny w Kurzętniku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marii Magdaleny w Kurzętniku”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marii Magdaleny w Kurzętniku”
Położenie na mapie powiatu nowomiejskiego
Mapa konturowa powiatu nowomiejskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marii Magdaleny w Kurzętniku”
Ziemia53°23′49,972″N 19°34′31,737″E/53,397214 19,575482

Kościół św. Marii Magdaleny w Kurzętnikurzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Kurzętnik diecezji toruńskiej. Znajduje się w dawnym mieście, obecnie wsi Kurzętnik, w województwie warmińsko-mazurskim.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Jest to niewielka budowla wzniesiona w stylu gotyckim. Wybudowana została około 1300 roku. Została zbudowana z cegły na planie prostokąta. Posiada jedną nawę oraz drewniany strop podparty czterema parami drewnianych filarów. Na środku stropu są umieszczone malowidła przedstawiające ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny. kościół posiada potężnych rozmiarów przypory, m.in. przy wieży. We wnętrzu znajdują się cztery ołtarze w stylu barokowym. W świątyni wmurowana jest także tablica pamiątkowa, poświęcona pamięci księdza Józefa Borzyskowskiego, kurzętnickiego proboszcza, który zmarł w dniu 16 września 1942 roku w obozie koncentracyjnym w Dachau. Przy balustradzie komunijnej jest umieszczona oryginalna, drewniana skarbona w formie słupa wbitego w ziemię, okuta żelaznymi sztabami[2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo warmińsko-mazurskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2015-08-06].
  2. Gmina Kurzętnik (historia). Tygodnik internetowy Nowe Miasto Lubawskie. [dostęp 2015-08-07]. (pol.).