Kościół św. Marii Magdaleny w Rabce-Zdroju (stary)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Marii Magdalenyw Rabce-Zdroju
A-20 z dnia 10 kwietnia 1968[1]
nieużytkowany, obiekt muzealny
Ilustracja
Kościół św. Marii Magdaleny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Rabka-Zdrój

Adres

ul. Władysława Orkana

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Marii Madaleny

Wezwanie

św. Marii Magdaleny

Położenie na mapie Rabki-Zdroju
Mapa konturowa Rabki-Zdroju, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marii Magdalenyw Rabce-Zdroju”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marii Magdalenyw Rabce-Zdroju”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marii Magdalenyw Rabce-Zdroju”
Położenie na mapie powiatu nowotarskiego
Mapa konturowa powiatu nowotarskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marii Magdalenyw Rabce-Zdroju”
Położenie na mapie gminy Rabka-Zdrój
Mapa konturowa gminy Rabka-Zdrój, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Marii Magdalenyw Rabce-Zdroju”
Ziemia49°36′41,1″N 19°56′49,4″E/49,611417 19,947056

Kościół świętej Marii Magdaleny – dawny kościół parafialny znajdujący się w mieście Rabka-Zdrój, w powiecie nowotarskim, w województwie małopolskim.

Jest to świątynia wzniesiona w 1606 roku. Ufundowana została przez Spytka Jordana, kasztelana krakowskiego. W 1744 roku została dostawiona wieża, natomiast w 1753 roku została dobudowana wieżyczka na sygnaturkę. Budowla była remontowana w latach 1775–1778, kiedy to przebudowano sklepienie oraz wybudowano chór i organy o 13 głosach[2]. Kolejny remont miał miejsce w 1913 roku. W 1936 roku we wnętrzu świątyni zostało utworzone Muzeum im. Władysława Orkana w Rabce-Zdroju posiadające zbiory etnograficzne z okolic Rabki-Zdroju. Kościół został odnowiony w latach 1970–1977.

Budowla jest drewniana, jednonawowy, posiadająca konstrukcję zrębową. Świątynia jest orientowana, wzniesiona została w stylu późnogotyckim i usytuowana jest na murowanej podmurówce, przykrytej gontowym fartuchem wokół świątyni. Prezbiterium jest mniejsze w stosunku do nawy, zamknięte jest trójbocznie, na zewnątrz jest umieszczona Grupa Ukrzyżowania z 1644 roku, wykonana przez Stanisława Gosinę, z boku znajduje się zakrystia. Z boku nawy jest umieszczona kruchta. Wieża świątyni jest duża (szersza jest od nawy), charakteryzuje się pochyłymi ścianami ku górze, wybudowana została w konstrukcji słupowej, w jej przyziemiu znajduje się kruchta oraz izbica. Wieżę zwieńcza barokowy, cebulasty, gontowy dach hełmowy z latarnią. Świątynię nakrywa stromy dach jednokalenicowy, pokryty gontem, na dachu jest umieszczona sześciokątna wieżyczka na sygnaturkę. Zwieńcza ją baniasty, gontowy dach hełmowy z latarnią. Wnętrze jest nakryte pozornym sklepieniem kolebkowym, podpartym słupami. Chór muzyczny, jest podparty dwoma słupami i posiada falista linię parapetu, znajdują się na nim rokokowe organy, wybudowane w 1778 roku. Belka tęczowa jest ozdobiona figurą Anioła i barokowym krucyfiksem, wykonanym w XVII wieku. Polichromia w stylu późnobarokowym została wykonana w 1802 roku przez księdza Andrzeja Antałkiewicza. W prezbiterium jest przedstawiona Święta Maria Magdalena, natomiast w nawie jest umieszczona Koronacja Matki Bożej i aniołowie, uzupełniona ornamentem roślinnym. Zachowały się elementy starszej polichromii patronowej, powstałej w 1628 roku. Ołtarz główny w stylu barokowym pochodzi z połowy XIX wieku Cztery ołtarze boczne w stylu rokokowym powstały w 1778 roku. Ambona w stylu późnobarokowym wykonana została w połowie XIX wieku. Chrzcielnica kamienna pochodzi z 2 połowy XVIII wieku[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023.
  2. Rabka-Zdrój ( Muzeum im. Władysława Orkana (dawny kościół św. Marii Magdaleny)) [online], musicamsacram.pl [dostęp 2023-10-06] (pol.).
  3. Rabka Zdrój. Kościoły drewniane w polsce. [dostęp 2020-12-08]. (pol.).

.