Kościół św. Michała Archanioła w Daleszycach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół św. Michała Archanioła
w Daleszycach
A.309/1-2 z dnia 30 marca 1988[1]
kościół parafialny
Ilustracja
kościół widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 świętokrzyskie

Miejscowość

Daleszyce

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Michała Archanioła w Daleszycach

Wezwanie

św. Michała Archanioła

Położenie na mapie Daleszyc
Mapa konturowa Daleszyc, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Michała Archanioław Daleszycach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po prawej na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Michała Archanioław Daleszycach”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Michała Archanioław Daleszycach”
Położenie na mapie powiatu kieleckiego
Mapa konturowa powiatu kieleckiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Michała Archanioław Daleszycach”
Położenie na mapie gminy Daleszyce
Mapa konturowa gminy Daleszyce, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół św. Michała Archanioław Daleszycach”
50°48′18″N 20°48′46″E/50,805000 20,812778

Kościół świętego Michała Archanioła w Daleszycachrzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w mieście Daleszyce, w województwie świętokrzyskim. Należy do dekanatu daleszyckiego diecezji kieleckiej.

Wnętrze świątyni

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotna świątynia została wzniesiona w 1221 roku w stylu romańskim. Została ufundowana przez biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża. Budowla była kilkakrotnie przebudowywana. W XVII wieku do kościoła zostały dobudowane dwie kaplice. W 1629 roku została ufundowana przez Jana Skarbka Kozietulskiego kaplica św. Magdaleny. W 1639 roku została dobudowana kaplica Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, ufundowana przez Andrzeja Smyczkę. W latach 1907–1912 świątynia została przebudowana według projektu Stefana Szyllera. W 1920 roku została wzniesiona wieżyczka, ufundowana przez parafian[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo świętokrzyskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023.
  2. Organy - Polskie Wirtualne Centrum Organowe [online], www.organy.pro [dostęp 2020-03-20].
  3. Daleszyce, św. Michała Archanioła. Diecezja kielecka. [dostęp 2014-06-30]. (pol.).