Kościół św. Michała Archanioła w Tuchomiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół świętego Michała Archanioła
A-156 z 19.03.1960[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Tuchomie

Adres

ul. Kościelna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

św. Michała Archanioła

Wezwanie

św. Michała Archanioła

Wspomnienie liturgiczne

29 września

Położenie na mapie gminy Tuchomie
Mapa konturowa gminy Tuchomie, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Michała Archanioła”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Michała Archanioła”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Michała Archanioła”
Położenie na mapie powiatu bytowskiego
Mapa konturowa powiatu bytowskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół świętego Michała Archanioła”
Ziemia54°06′54,8″N 17°20′08,5″E/54,115222 17,335694

Kościół świętego Michała Archaniołarzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Bytów diecezji pelplińskiej).

Jest to świątynia wzniesiona na początku XX wieku, na miejscu spalonej w 1899 roku świątyni datowanej na XVII wiek. Budowla jest neoromańska, ceglana, wzniesiona na planie prostokąta z wydzielonym prezbiterium. Otwory okienne i drzwiowe zwieńczone są półokrągłymi łukami, natomiast kościelna drewniana wieża znajdująca się od strony zachodniej i zwieńczona barokowym dachem hełmowym dopełnia całość tej wyjątkowej budowli. Wnętrze kościoła zostało urządzone z dużą ilością drewna, podstawowego surowca wykończeniowego ubiegłego wieku. W ołtarzu głównym znajduje się obraz przedstawiający św. Michała walczącego z szatanem, a nad nim kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej. W głównej części ołtarza są umieszczone również rzeźby przedstawiające czterech ewangelistów, których postacie posiadają naturalne rozmiary i złocone tabernakulum znajdujące się poniżej obrazu św. Michała. Ołtarz jest zwieńczony misternie rzeźbioną monstrancją. Stół ofiarny został wykonany z jasnego drewna, w którego przedniej części została wkomponowana płaskorzeźba przedstawiająca ostatnią wieczerzę. Kościół posiada również 14 stacji drogi krzyżowej, które powstały przed 1945 rokiem, chrzcielnicę z XVIII wieku wykonaną z lipowego i dębowego drewna oraz zabytkowe barokowe lichtarze wykonane z cyny[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo pomorskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2019-06-16].
  2. Kościół pw. św. Michała Archanioła w Tuchomiu. Pomorskie.travel. [dostęp 2019-06-18]. (pol.).